Sakarya Detay Haber
Serpil Başer

HIRS İNSANI BİTİRİR

HIRS İNSANI BİTİRİR
Bu haber 21 Eylül 2017 - 23:18 'de eklendi ve kez görüntülendi.
Herkesin bir hikayesi vardır. Kimi kağıda kazır hikayesini, kimi etine. Kağıt yanınca,et gömülünce biter hikaye! Bazen susarsınız konuşacak çok şeyiniz olsa bile. Bu bir şey bilmiyorsunuz anlamına gelmez. Bilirsiniz fakat anlıyacak kimse yoktur. Mutlu olursunuz bazen, bazende kırılırsınız aniden. İçinizde saklarsınız  yaşadığınız duyguları çünkü dostunuz da, düşmanınız da vardır. Sevinen de olur acınıza , yerinen de olur mutluluğunuza. Sessiz takip edersiniz olup bitenleri. Ne çok okuyan , ne de çok gezen, en çok sesiz bir kenarda herkesi izleyen bilir derler. Sabır sükunetle, tevekkülde. Bazen ben demiştim demek istersiniz. Ama yutkunur yine beklersiniz. Boşuna dememiş büyükler, büyük lokma ye büyük söz söyleme diye. Keser döner sap döner gün gelir hesap döner. Her karanlık gecenin aydınlık bir sabahı mutlaka var. Güneş bile vaktinden önce doğmuyor, SABIR. Çok atlama zıplama bu günün yarını da var dememiş miydim?
Makam ve mevkiler elbise gibidir.
Kimine dar gelir öldürür,
Kimilerine göre gayet tabidir,
Kimine bol gelir güldürür.
Eleştir yerden yere vur beni, ben demiştim. Bu kadar yüz verirsen astar ister hepsi demiştim. Evet sivri bir kadınım ben, nasıl algılarsan öyle batar cümlelerim.
Evlâ leke fe evlâ. Kırdığın yerden kırılacaksın ..
KIYAME – 34
( Unutma hiç kimse yaşattığını yaşamadan ölmezmiş .. )
Emek harcadığın insanlar bir gün seni harcadığında büyüyeceksin!
Taptuk Emre’den bir hikaye Düşüyor Bugün Payımıza HIRS İNSANI BİTİRİR.
Neden kaplumbağa uzun yaşar teslim olmuşlardır ondan. Sade yolunu yürür. Acelesi yok , ihtirası yok. İhtiras olmayan da vakit bollanır. Hırs daraltır, hemi vakti daraltır, hemi yüreği. Ne derler Erenler “Hırs sebebi asarettir” Ne demek bu? HIRS insanı çürütür.
Çürür mü insan? Çürür elbet. HIRS çürütür. Değilmi ki herşeyin hırsı var. Para hırsı, iktidar hırsı, kadı hırsı, makam hırsı, post hırsı, dost hırsı. İnsan denen bu varlık Nefs sahibidir. Nefs insanın hırslarının toplamıdır. Hele bir teslim ol.
Sen ne karar kılsan da, karar üstünde bir karar vardır.
Teslim ol huzur bul.
Teslim olmayan durulmaz.
Durulmayan huzur bulmaz, bulsa idi bu kaplumbağa değil insan sürerdi bu ömrü.
Hayat sürekli bir tırmanıştır. Kimsenin emeğine ve yüreğine basmadan tırmanmak tırmanışın İNSAN’casıdır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
error: Bu sitenin içerikleri korumalıdır. Emeğe saygı !!