Sakarya Detay Haber
Ali Çetinkaya

ASLAN YÜREKLİ CÜCE ALİ ŞAMİL

ASLAN YÜREKLİ CÜCE ALİ ŞAMİL
Bu haber 29 Ağustos 2017 - 21:25 'de eklendi ve kez görüntülendi.
  1. Dünya savaşı sonunda imzalanan Mondros Ateşkes Antlaşması sonunda vatanın her karış toprağının işgal edildiği, milletin ümitlerini kaybettiği tarihin Türk ü ateşle imtihan ettiği o günlerde  19 Mayıs ta Samsun da başlayan İstiklal mücadelesinde artık son aşamaya gelinmiş, Büyük Taarruz düşmanı vatan topraklarından söküp atmak üzere 26 Ağustos 1922 de  başlatıldı. Bu süreçte bir çok vatan evladı şehit düştü ve gazi oldu. 30 Ağustosta kesin zafer kazanıldı ve 9 Eylül de düşman İzmir de denize döküldü. 15 Mayıs 1919 da Hasan Tahsin in  düşmana ilk kurşunu sıkarak başlattığı mücadele Mustafa Kemal Paşa ve silah arkadaşlarının önderliğinde  milletimizin topyekün mücadelesiyle zafere ulaşırken kadınlarımız, çocuklarımız, efeler , çeteler , din adamları bu savaşta kahramanlaşıyordu. Bu kahramanların arasında biri var ki boyu kısa ama yüreği büyük. Aslan yürekli kahraman Ali Şamil.
  2. Saray soytarılığından Atatürk’ün sofrasına Kurtuluş Savaşı kahramanı bir cücenin hikayesi;

 

“Kadın erkek yan yana, taş, değnek, kürek ile,

Düşmanları kovalarken tepeler geldi dile,

Ölüm korkusu yoktu, ölürken bile bile,

İşte bu ruh bizi destan etmiş dillere…”

 

Kurtuluş savaşına katılan her kahramanın mutlaka bir hikayesi vardır. Ancak Ali Şamil’in hikayesi bir başka ilginçtir.

 

Ali Şamil 110 Cm. boyunda bir saray soytarısıydı. I.Dünya Savaşı’nda Enver Paşa Doğu Cephesi’ne teftişe gittiğinde Ahlat’ta hediye ettiler O’nu Enver Paşa’ya.

 

Ali Şamil’in işi artık İstanbul’daki sarayda Enver Paşa ile Naciye Sultan’ı eğlendirmektir.

 

I.Dünya Savaşı’nda işler ters gitmeye başlayınca Enver Paşa alelacele İstanbul’dan ayrılınca Ali Şamil efendisiz kalır.

 

Bu sefer Padişah Vahdettin’in kızı Ulviye Sultan’ın sarayına alınır.

 

Kırmızı sırmalı elbise ve ipek sarığı ile ortalıkta dolaşmakta, sultanı eğlendirmeye çalışmaktadır. Fakat diğer saray soytarılarına benzemez. Hazırcevap, mukallit ve nüktedanlığı ile kendini sevdirir.

 

Ulviye Sultan’ın eşi sadrazam Ahmet Tevfik Paşa’nın oğlu olan Kurmay Yüzbaşı İsmail Hakkı Bey, Ali Şamil’i çok sevmiştir, aralarında tavla partisi dahi yaparlar.

 

İsmail Hakkı Bey mert bir subaydır. Bir bahane uydurarak Kurtuluş Savaşına katılmak üzere Anadolu’ya geçmek üzere hazırlık yapar. Bu işi gizli tuttuğu halde Ali Şamil ile paylaşır.

 

Ali Şamil de onunla birlikte Anadolu’ya Kurtuluş Savaşı’na katılmak ister. İsmail Hakkı Bey onu götürmek istemeyince “Ya beni de götürürsün ya da her şeyi Sultan’a anlatırım” deyince ikisi birlikte kuş tüyü yatakları, şatafatlı hayatı geride bırakarak yola düşerler.

 

Sahte hüviyet ve köylü kılığında kıyafetlerle İngilizlerin kontrolünü aşarak Adapazarı’na ulaşırlar.

 

Bu ikilinin yolculuk haberi Mustafa Kemal’e kadar ulaşır. Başkomutan Mustafa Kemal, o akşam Ankara’da kurmay Yüzbaşı Çapar Neşet’in evinde yapılacak yemekli bir toplantıya kendilerini davet eder.

 

O gece Ali Şamil’in en unutulmaz gecesidir.

 

İsmail Hakkı Bey, Kurtuluş Savaşı için kendisine verilen büro görevini reddederek cepheye koşunca Ali Şamil’e de büyük görevler düşer; kendisine bir elbise bulup bunu boyuna göre tadil ettirerek büyük bir de kalpak edinir.

 

Artık hayatı cepheden cepheye düşman peşinde koşmakla geçer; İsmail Hakkı Bey nereye Ali Şamil oraya. Kah telgraf, kah boyu kadar tüfek… elinden ne geliyorsa cephede kelle koltukta yaşamaya devam etti. Düşman denize dökülürken İzmir’e girenlerin hemen arkasında yer aldı.

 

Savaş sonunda İstiklal Madalyası aldı ve madalyasını her zaman göğsünde taşıdı…Bu onuru günümüzün gönüllü şeytanları kavrayamaz….

 

Bu ruhtur…

 

Ve, Osmanlı’da güldürmeyi meslek edinen, kendine gülünen Ali Şamil…

Cumhuriyet’te soyadı kanunu ile GÜLER soyadını aldı…

 

9 Eylül’de girdiği İzmir’den bir daha ayrılmak istemedi…

 

Basmane Garı’nda memur yaptılar onu…

 

Ve sonunda vade doldu, rahmetli oldu…

 

Kokluca Kabristanı’nda yatıyor…

 

Rahat uyu aslan yürekli dev cüce …

 

Görecekler yine; boyundan-posundan utanmayanlardan ibaret değildir bu ülke…

 

 

 

 

 

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
error: Bu sitenin içerikleri korumalıdır. Emeğe saygı !!