Sakarya Detay Haber
Turan Ateş

SOSYAL MEDYADAN BİR SON DAKİKA HABERİ

SOSYAL MEDYADAN BİR SON DAKİKA HABERİ
Bu haber 23 Ağustos 2017 - 22:46 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Sosyal Medyadan bir SON DAKİKA HABERİ…

AİHM, CHP ve EYP. nin İtirazlarını kabul etti…Referandum İptal edilebilir…Tansu İŞLER adlı bir kişinin paylaştığı ve EKVATORHABER’in haberi…..

Haberi irdeledim…AİHM; CHP ve yeni Kurulan EVRENSEL YOL PARTİSİNİN 16 Nisan 2016 günü yapılan Anayasa Değişikliği ile ilgili DAVAYI gündemine almış ve verdiği Kararı ile de ; “Mahkeme olarak; Bu davayı ESASTAN inceleyip, bir KARAR VERMEK….” gerektiği kanısına vararak bir karar oluşturmuştur.

Şimdi bundan sonraki SÜREÇ NEDİR ve NE OLACAKTIR?….
Çeşitli Yorumlar yapılıyor…..Bu yorumlara ve yorumları yapanlara aldanmayınız….Hukuk adına yaptıklarını ileri sürüyorlar…Bu kişiler; Eskilerin tabiri ile; ” Elifi görseler Mertek sanırlar…” dediği kadar da Hukuk Bilgisi yönünden yoksundurlar…
Ben 42 yılımı Mahkeme Kürsülerinden, Yargının İdari Görev alanından ve SEÇİM KURULLARINDA Görev almış Yaş sınırından EMEKLİ olmuş bir HAKİM…..Kaleme aldığım 7 tane KİTABIM yanında “DEMOKRASİ,SİYASİ PARTİLE ve SEÇİM ” adlı kitabımda da bu konuları uygulmanın içinden gelerek; yorumlayarak kaleme almış ve Sizlere sunmuş bir HUKUKÇU olarak yapıyorum….
Şu Sürecide açıklamak gereğini duyuyorum…
İlçe Seçim Kurulları; SANDIK KURULLARINA , Seçmen Sayısının %10 fazlası malzeme verir…OY ZARFLARINI İlçe SEÇİM KURULU kendi mührü ile Mühürler….
SANDIK KURULLARI; Oy verme günü sabah saat 07.00-08.00 arası toplanır ve malzemeleri sayar…OY ZARFLARINA ikinci Mühür olarak kendi mührünü basar…OY PUSLALARINI ÇIKARIR…SAYAR ve KENDİ MÜHRÜ ile MÜHÜRLER….Oy Puslalarında İlçe Seçim Kurulunun Mührü olmaz…Sadece SANDIK KURULUNUN MÜHRÜ Olur….

16 Nisan 2016 günü ve sonrası Siyasi ve Hukuksal yönden yapılan TARTIŞMALARA Girmiyeceğim ve girmiyorum….
Bu Haber doğru ise; YORUMUM BU KONUDA OLACAKTIR….
Mahkemeler; her zaman önüne getirilen DAVA DOSYASINI incelerler…Hukuk sınırları içinde kalarak gözden geçirirler…Yani bir ÖN İNCELEME YAPARLAR….
“Davayı Mahkeme önüne getirenlerin, böyle bir dava açma yetkileri varmı?….Dava süresinde mi?…Mahkeme bu davaya bakıp; Karar vermeye yetkili-görevli mi?…Yani bu KONUDA Mahkemeye bir DAVA AÇILABİLİNİR Mİ?…”
AİHM; bu konuları irdelemiş ve “BİZ bu DAVAYA BAKIP; bir KARAR VEREBİLİRİZ….” düşüncesi ile DAVAYI ESASTAN İNCELEME ve bir KARAR VERME gereği ile KARAR oluşturmuşlardır….

AİHM; şimdi önündeki DAVA Dosyasını ve içindeki dökümanları inceyip; Bir KARAR VERECEKTİR….
Bu KARAR nasıl bir Karar olabilir?…..
1-AİHM derki; “16 Nisan 2016 günü yapılan REFERANDUM OYLAMASINDA bir SULSÜZLÜK YOK….” der ve DAVAYI REDDEDER…..Bir Sorun kalmaz….AİHM Kararı KESİNDİR…
2-AİHM derki; ” Dosya içindeki tüm belgeleri ve YSK Kararına esas teşkil eden belgelerin incelenmesinde; Kullanılan MÜHÜRSÜZ OY PUSULALARININ tesnif ve tetkikinde;Kullanılan MÜHÜRSÜZ EVET Oylarının sayısı………miktar….Aynı şekilde kullanılan MÜHÜRSÜZ HAYIR OYLARININ sayısı…….miktar….
Çünkü 298 sayılı Yasamızın 98.maddesi gereği; Oy Zarfları ve Oy Pusulaları MÜHÜRLÜ OLUR….Ve MÜHÜRSÜZLER GEÇERSİZDİR…

Mühürsüz Zarf ve OY PUSLARINI – Bu OYLARI-GEÇERSİZ SAYAR ve Genel OY TASNİFİNDEN MAHSUP eder…EVET OYLARI ; HAYIR OYLARINDAN FAZLA ise Sonuca Etkili Olmadığından DAVAYI REDDEDER….
HAYIR OYLARI;EVET OYLARINDAN FAZLA ise;YSK.nın REFERANDUM SONUCU ile ilgili-EVET OYLARI; ÖNDE- KARARINI İPTAL EDER…
VE REFERANDUM OYLAMASINDA; HAYIR OYLARI FAZLA OLDUĞU İÇİN; ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ REDDOLUNMUŞ SAYILIR…
3-AİHM, inceleme ve yargılama sonunda;yukarıda açıkladığım hususları endişesiz belirleyemez ise;Yani ŞAİBE var….Ama net olarak belirleyemedik….REFERANDUM OYLAMASININ İPTALİNE…..Karar Verebilir….

3.İhtimal ile Referandum İPTAL OLUNDUĞUNDA; YSK ya iş düşecektir.
YSK; AİHM. Kararı gendilerine geldiğinde; hatırladığım kadarı ile 60 gün sonrası ilk PAZAR Günü REFERANDUM için KARAR alır ve SEÇİM SÜRECİ nedeni ile de TAKVİM Hazırlar…
Yalnız; Yeniden SEÇMEN LİSTELERİ Güncellenmez ve Yeniden OLuşturulmaz…Mevcut SEÇMEN LİSTESİ İLE REFERANDUMA GİDİLİR…Hatta; SANDIK GÖREVLİLERİ DE -bir sorunları yoksa-DEĞİŞTİRİLMEZ….Yani yeniden İkametgaha dayalı Nufus Müdürlüklerinde gönderilen liste ile SEÇMEN Yazımı yapılamaz….

YSK; henüz önüne bir İTİRAZ Gelmeden-Sadıklar açılıp,oyların tasnifine geçilmeden,TÜM İL, İLÇE SEÇİM KURULLARINI ve SANDIK KURULLARINI BAĞLAYICI bir KARAR ALDI…”Seçim Yasasının Amir Hükmüne rağmen ; MÜHÜRSÜZ OYLARI GEÇERLİ SAYINIZ….”dedi…Emir anlamını taşıdı…
YSK; tasnif ve sayımlar yapıldıktan sonra; İlçe ve İl Seçim Kurullarının Kararlarına karşı bir İtiraz geldiğinde Karar varması gerekirdi…
Artık; Biz AİHM.nin vereceği KARARI Bekleyelim…Her türlü vereceği kararına da saygı duyalım…Nasıl ki; Bizim Mahkemeler Bizim Türk Milleti olarak adımıza Karar veriyorsa; AİHM.de Tüm Avrupa Halkı adına-Bizde Avrupa Halkındanız- KARAR VERMEKTEDİR….

Saygı ile….

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
error: Bu sitenin içerikleri korumalıdır. Emeğe saygı !!