Sakarya Detay Haber
Turan Ateş

FETO, SİYASET, HUKUK VE HUKUKÇU…

FETO, SİYASET, HUKUK VE HUKUKÇU…
Bu haber 17 Ağustos 2017 - 22:52 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Bir süredir Medyadan ve olaylardan uzak kaldım….Antalya-Finike sahilindeki yazlığımda eşim ve köpeğim Niko ile tatil yapıyorum….
Medyadan Haber ve Yorumlar…..
“Ana muhalefet Partisi Genel Başkanı K. KILIÇDAROĞLU; önce GÖZALTINA Alınacak ve sonra da TUTUKLANACAK!…..”
Efendim,Sayın Cumhurbaşkanı R.T.ERDOĞAN Antalya’daki bir seminer konuşmasında bunu ima etmiş….
“Kılıçdaroğlu’nun Tutuklu Gazeteci Milletvekili -FETO SUÇLAMASI NEDENİ ile TUTUKLANAN-Enis BERBEROĞLU ile beraber FETO Örgütü ile ilişkiden olduğu ve FETONUN talimatları ile bazı eylemler yaptığından babisle…Özellikle de ADALET YÜRÜYÜŞÜ…..”

Demokrasinin Kurumları ve Kuralları vardır…Kurumları devre dışı bırakazmazsınız….Kuralları üzerine de bir perde-örtü kapatamazsınız….Bunları yaptığınız an DİKTA-FAŞİZM Rejimi doğar…Dünya Siyaset tarihi bunun örnekleri ile de doludur.Musollini,Hitler ve Franco Yönetimleri bunun sadece bir kaç örneğidir.

Bir varsayım üretiliyor….Kılıçdaroğlu bu gerekçe ile gözetim altına alınıp sonrada TUTUKLANACAK….Bunun örneği de tutuklu bulunan HDP Eşbaşkanı Selaattin DEMİRTAŞ…Bunu düşünmek dahi yanlış ve Demokrasi geleneği ile de uyumlu olmaz….
Ben henüz ilkokula yeni başladım….1957. li yıllar….TBMM.de Hemşehrim ve Millet Partisi Genel Başkanı Osman BÖLÜKBAŞI….TBMM kürsüsünde akıcı ve etkileyici bir konuşma yapmaya başlar…. O zaman ki İktidar Partisi olan DEMOKRAT PARTİ Milletvekillerince kendisine laf atılır ve yuhalanır….
ANADOLU FIRTINASI BÖLÜKBAŞI, lafın altında kalmaz….Kürsüden Milletvekillerine hitaben; ” ŞEREFSİZ BABANIN TERBİYESİZ EVLATLARI….” der….
Bu söz TBMM.ne HAKARET görülür ve apar topar DOKUNMAZLIĞI Kaldırılır….C.Savcısınca beyanı alınır ve Mahkemeye TUTUKLANMAYA Sevkolunur….
Talebi inceleyen Hakim;
” PEYGAMBER ÖLDÜ, ÜMMETİ KALDI….ATATÜRK ÖLDÜ, MİLLETİ KALDI….BİR OSMAN BÖLÜKBAŞI TUTUKLANSA NE OLUR?…”
Tutuklanıp; Cezaevine konur….Davası da Ankara Adliyesinden yakın Ağır Ceza Mahkemesi olan KESKİN ilçesindeki Mahkemeye nakledilir…
Mahkeme Başkanı….Anadolunun Kırsalından-Kırşehir-yoksulluk içinde büyümüş ve Devletin olanakları ile gerçek HUKUK Öğrenimini gören merhum Halil ÖZMEN….Tüm baskılara rağmen;
“TUTUKLULUK HALİNİN DEVAMINI GEREKTİRİR BİR DURUM YOKTUR….TAHLİYESİNE….” Mahkemece Karar verilir…Ağır Ceza Heyeti dağıtılır….Sonra tekrar tutuklanır….
Kırşehir halkı kendisine ağıtlar yakar….
“Hapis oldu, HÜRRİYET’i görmedi,
Gül Yüzüne dudakları sürmedi…
Bu savaşta yılmak nedir bilmedi…
Umudunu ADALETE bağlıyor…
Adalet bizimlediridr BÖLÜKBAŞI….
Matemin tutuyor Mucur Dağları…
Çicek açmaz oldu,şirin bağları….
Osman diye ağlar hep ovaları,
Dönersek bize AR BÖLÜKBAŞI….”
Matemin tutuyor Mucur dağları,
Çicek açmaz oldu,şirin bağları,
OSMAN diye ağlar hep ovaları,
Gelde derdimizi sor BÖLÜKBAŞI….

1957 sonbaharında Milletvekili Genel Seçimlerİ yapılıyor…Merhum babam tarladan saat 15.00 sıralarında geldi…Merhum anneme kızdı..Geç kaldıkalarını söyledi…Ben anneme nereye gittiklerini söyledim…Merhum Annem; “MABUSTAKİ OSMAN BÖLÜKBAŞ’A İREY ATMAYA GİDİYORUZ…” dedi… Ellerinde mavi renkli SEÇMEN KARTLARI ile Okula gittiler…
Bölükbaşı Cezaevinde MİLLETVEKİLİ seçilince TAHLİYE Oldu….İlk seyahatını Kırşehir’e yaptı…Benim köyüm yol üstünde KURUGÖL….Köye uğradı…Ağıt Destanını köyden birisi okudu ve Bölükbaşı göz yaşlarını tutamadı ve ağladı…
“BEN ALIŞTIM YATMAYA…SİZ ALIŞTINIZ BENİ ÇIKARMAYA…”dedi…3 tane koyun kurban kesildi….Bıcağı,kesen kişinin elinden aldı ve kesimleri durdurdu…

Evet….Evet…Ben bu öyküyü neden kaleme aldım?….
Bu gün TBMM Üyelerinin DOKUNMAZLIKLARI yok…Anayasa değişimi ile kaldırıldı…
ABD.ye ziyaret ve iş için giden SİYASETÇİLERİN büyük çoğunluğu FETO ile görüşme yapmıştır….Bunlar medyaya resimleri ile de yansıdı….Sonra Bürokratlar….Sanaatçılar….Sporcular….İşadamlarımız….FETTULLAH GÜLEN’i ABD.ne gittiklerinde büyük çoğunluğu da ziyaret etmiştir…Bence ; Yurtdışında olan ve O ülke üzerinde bir nufus-saygınlık elde etmiş kişi ile görüşmek de normal…Biz Hakimler, görev yaptığımız bölgenin bazı insan unsurları ilede görüşürüz…Düşüncelerimiz, Dünya görüşümüz ve İnançlarımız ayrıda olsa….

CHP .nin bazı İl Yönetimleri ve sözde kurmayları demeçlere başladılar….”Genelbaşkanımız TUTUKLANDIĞINDA HALKI SOKAKLARA DÖKERİZ…”
Böyle bir şeyin düşünülmesi dahi yanlıştır….Anamuhalefet Partisi Genelbaşkanının Siyasi Örgüt bağlantısı ile tutuklanması yanlış olur….
Siyasi Liderler her zaman birbirlerini eleştirebilirler….Görüş ve düşüncelerini zaman zaman da birbirlerini ağır ithamlarla ortaya koyabilirler….
Demokrasi de; “KENDİN GİBİ DÜŞÜNMEYENE TAHAMMÜL VE GEREKTİĞİNDE ONLARLA İŞBİRLİĞ ve de UYUMDUR…”

Ben Halkımıza ve de Özellikle de CHP Yönetimine böyle bir ADLİ OLAYIN OLAMAYACAĞI GÜVENCESİNİ verebilirim…CHP; TC.Devletini Kurtuluş Savaşını Halkı ile beraber vererek; kurmuş bir SİYASİ PARTİDİR…Cumhuriyetin nimetlerinden yararlanarak ve Yönetimde bulunanların Demokrasi hoşgörülerine sığınarak kurulan bir Siyasi Parti değildir….Kurucusu M.KEMAL ATATÜRK; CHP için;”Benim en büyük eserim …” demiştir….
İkinci Genelbaşkanı Merhum İ.İNÖNÜ; 14 Mayıs 1950 de yapılan Seçimleri kaybetmiş ve “BENİM EN BÜYÜK ZAFERİM,BUDUR…”demiştir.Yenilgiyi DEMOKRASİ için ZAFER Kabül etmiştir.
Yine aynı İsmet PAŞA; CHP Kurultayının 1972 deki Genelbaşkanlık Seçimini kaybedip; Merhum ECEVİT’e kaptırmış ve Kurultayda DELEĞELER HUZURU ile; Merhum ECEVİT’E…” BUYURUN GENELBAŞKANIM…” diye hitap etmiştir…
CHP…Böyle bir gelenekten ve DEMOKRASİ Anlayışından gelmektedir….CHP.ye kimse DEMOKRASİ DERSİ Vermeye kalkışmasın….
CHP Yönetiminin ve bazı taraftarlarının hataları olabilir….YARGIYI SERBEST bırakırız….Onlarda gereğini yaparlar….Yapmaları da gerekir…Ben her şeye rağmen MESLEKTAŞLARIMA GÜVENİYOR ve SAYĞI DUYUYORUM….Ama CHP.yi değil…CHP YÖNETİMİNİ….Yargılayabilirler….
Çünkü Ülkede ve özellikle de Kurumlarda herkes birbirini FETO Taraftarlığı ve Militanlığı ile İTHAM etmektedir….
Efendim; “MİT Tırları ile ilgili KILIÇDAROĞLU’nun elindeki GÖRÜNTÜ KASETLERİNİ FETO düzenletmiştir….Kılıçdaroğlu bu kasetleri FETO denen ÖRGÜTt’ten almıştır….Ve FETO denen ÖRGÜT ile bağlantılıdır…FETO ve ÖRGÜTÜ Vatan Hainidir….Vatan Haini ile ilişki kurulmaz….” Ülkemizde iki yıla yakın bir süredir MİT TIRLARI Olayı gündemde…
Bu söylemler KILIÇDAROĞLU için bazı Medya Yorumcularınca ileri sürülmektedir….
Bu KONUYU; özellikle de İKTİDAR TBMM.ne getirmelidir….Milletin VEKİLLERİ; bu konuyu tartışsınlar ve HALKI DA BİLGİLENDİRSİNLER….MİT TIRLARI Olayı Kamuoyunda yeterince bilinmemektedir….Siyasi Yönetim; diyor ki “İNSANİ YARDIM AMAÇLI TIBBİ MALZEMELER….”
Bazı Medya Organları ve Muhalefet ise; ” TIBBİ İLAÇ ve MALZEME DEĞİL…SİLAH ve TECHİZAT….” Bunu aratırtıp; doğruyu ve gerçeği Kamuoyuna açıklamak TBMM.nin bünyesinde oluşturacağı ARAŞTUIRMA KOMİSYONUDUR….
Ben; FETO Örgütüne yardımcı olmaktan bir Emniyet Müdürünün Davası için bir süre önce ŞIRNAK İlimize gittim…Telefon ile ÖGRETMEN EVİNDEN ayırtılan yere gittim….Şehrin girişinde 7 katlı Bina….Okul-Pansiyon Tipi yapılmış….Girişde ayakkabılar çıkarılıp, terlik verildi….FETO ÖRGÜTÜNÜN IŞIKEVİ imiş…Ve 15 TEMMUZ sonrası el konup; MEB.na ÖGRETMENEVİ için verilmiş….Sonra
” Kalamam !….” dedim ve Üniversitenin Sosyal Tesisinde kaldım…Peki…Bu BİNANIN arsasını kim tahsis etti?….Yapımına nasıl göz yumuldu?….Şırnak gibi bir İlimzde 5 yıldız OTEL gibi bir TESİS….
AKP Yönetimi ile dolayısyla Devlet arasında bir CEMAAT Savaşı başladı ve devam ediyor…Bu CEMAAT ise; FETO tabir edilen FETTULLAH GÜLEN….
1980 li yıllara gelindiğinde; Dini Cemaatler kendini hissettirmeye başladılar….12 EYLÜL’ün Lideri KENAN EVREN; meydanlarda Kuranda Ayetler okudu….
1950 li yıllara gelinirken KÖY ENSTÜTÜLERİ kapatıldı….1980 li yıllara gelinirken Devletin PARASIZ YATILI OKULLARI olan,İlköğretmen Okulları,Yatılı İlkokullar,Ortaokullar ve Liseler kapatıldı…..Üniversite çağındaki öğrencilere barınma yerleri Yurtlar ve Krediler az sayıda öğrencilere tahsis edilebildi…Başarılı Öğrenciler,Dini Cemaatlerin kucağına itildi…İlkokul Çağında başlatarak Özel Dershaneler açıldı…Özel Okullar ve Kolejler Cemaatlerce açıldı….Devletin Kurumları bu çalışmalara seyirci kaldı…
cemaatlerin BU GÜNKÜ DURUMA GELME VE REJİM İÇİNDE TEHLİKELİ BOYUT KAZANMA DURUMUNDA; sadece bu günkü AKP Yönetimi sorumlu değildir…1970 sonraları Yönetimde bulunan Siyasi Partilerimizin Yönetimleri sorumludurlar….2000 li yıllarda merhum ECEVİT’in Başbakan olduğu dönemdeki rahatsızlığını ve Başbakan Yardımcısı Hüsamettin ÖZKAN Olayını anımsayalım….
Bu gün bu CEMAATLER; Oy deposu haline dönüştü….Siyasiler Cemaatlerin peşine takıldı….Kamu Hizmetlerinde bir yere gelmek CEMAATLERİN REFERANSINA kaldı….Kamu Kurumlaruında iş bulmak da aynı konuma getirildi….Bu KİŞİLERDE BİAT BORÇLARINI Ödediler…… Ve de ödemeye de devam etmektedirler…
TSK de ve YARGIDA Cemaat yapılaşması ciddi bir boyut kazandı….2009 lı yıllarda KUMPASLAR Yapıldı….Bu gün tüm saiyasi Partiler içinde FETO ile ilişkili olan Milletvekilleri olduğu ve BYLACK kullandıkları da belirlenmiştir….Sosyal MEDYADAN bir süre önce de 70 kişilik bir liste yayınlanmıştır….Bu liste ne denli doğrudur?…Bilemem….
Bu gün bu güçler temizlenme safhasındadır….Bu yaşanan sıkıntılar buradan kaynaklanmaktadır….
Bu safhadanda; suçlu-suçsuz kişiler huzursuz ve mağdur edilmektedirler….Gereksiz ve asılsız FETO Üyeliği ihbarlarıda ayrıca bir rahatsızlık vermektedir….Herkes bu konuda tedirgin ve endişeli bekleyiş içindedir….
CHP Yönetimi de gereksiz endişeye kapılmamalıdır….Bir Anamuhalefet Partsis Genelbaşkanın TUTUKLANMASI o kadar da kolay olmasa gerek….Liderler elbette birbirlerini eleştirirler…Birbirlerinin açık yönlerini Halk ile paylaşırlar….Ama bu DEMOKRASİNİN KURALLARI ve BOYUTLARI içinde olur….Siyaset HİZMET ETME Yarışı olsa gerek….Beceridir….İkna sistemidir…
Yurttaşlarımızın-özellikle de CHP Yönetiminin- bu tedirginliği ve endişeyi üzerlerinde atmalarını bekliyorum….
Saygı ile….

 

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
error: Bu sitenin içerikleri korumalıdır. Emeğe saygı !!