Sakarya Detay Haber

Bir yol hikâyesi benimkisi…

Bir yol hikâyesi benimkisi…
Bu haber 01 Ağustos 2017 - 13:47 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Bir yol hikâyesi benimkisi…

Uzun ince gündüz gece gidiyoruz kim bilir nerelere. Otogar da seyrediyorum etrafı bir telaş içinde herkes. Peronlara otobüslerin biri gidiyor biri geliyor. İnsanlar binip binip gidiyor kimi de yorgun argın iniyor. Çoluk çocuk , valizler , bavullar , çantalar eller de. Bagajlar dolup boşalıyor. Kim bilir ne hikayelerle dolu hayatlar barındırıyor içinde. Tatile mi gezmeye mi, memlekete mi şifa aramaya mı bir cemiyete mi belki de başka nedenleri var otogar yolcularının. 10 dakikalık molalarda koşuşturma başlıyor. On dakikalık ihtiyaç molaları, çay mı içsen hacet mi gidersen .

Yollar bazen kavuşturur bazen ayırır sevenleri sevdiklerinden. Gecenin ayazında alacakaranlıkta ısısız dağlar ovalar arasında belki bir göl kenarında bazen yağan yağmurda bazen güneşin yakışıyla oradan oraya savrulan yaprak misali savuruyor seni beni kim bilir başka kimleri. Gurbet kuşları , gurbet acı gelir sözlerime, dayanmaz oldum hasretine.

Seni emanet ettim Rabbime hasretin şimdiden çöktü yüreğime alışmışım o güzel sesine. Çok uzakta olsan söz geleceğim yine. Sen den ayrılmak sensiz uzaklarda yaşamak ne kadar zor imiş. Kardeş nasıl bir şeymiş. Candan öteye can demekmiş. İçin burkulurken gözlerin ağlamasıymış. Velhasıl çok zormuş abla olmak saçını okşamak doyasıya sarılmak tarifsiz bir sevgiymiş. Kavuşunca doyasıya sarılın sevdiklerinize sımsıkı. Kaç günde kalsan geliyor ayrılık vakti o buruk veda sahnesi el sallamalar ağlamamaya uğraşmalar gözden kaybolana kadar boynu bükük bakmalar. Yine gözüktü kıvrım kıvrım hasret kokan yollar. Neresi sıla bize neresi gurbet yollar bize memleket.

Yollarda birbirinden farklı hayatlar . Hiç görmediğin belki de bir daha görmeyeceğin insanlarla aynı arabada saatlerce birlikte. Kimi uyuyor sesiz ce kimi bakıyor karanlığa öylece. Çocuklu anne perişan belli uğraşıyor evladıyla rahatsız etmesin yolcuları. Orada oluyorsun farkına varmadan aile. İyi değilim diyor bir bey, birden yığılıyor tutuyorsun kolundan düşmesin diye yere. Karanlıklar ve yol sadece şahit size. Teyzem fenalaştı otobüs durdu kıyıda bir yer de , can bu! Biraz serinledi geldi kendine, yine devam ediyoruz yol hikayesine. Sessiz uyku da şehirlerin içinde, sizin memleket nere, memleketinizin neyi meşhur söylesenize.

Yoruldum artık gurbet ellerde, memleket özlemi yüreğimde

Bülbül gibi ahım kaldı yerlerde

Baykuş gibi öttüm virane yerlerde

Bir garibim kaldım gurbet ellerde

Perişan halimi sor da git

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
error: Bu sitenin içerikleri korumalıdır. Emeğe saygı !!