Sakarya Detay Haber
Turan Ateş

EVLENME BAŞVURUSU ve TÖRENİ

EVLENME BAŞVURUSU ve TÖRENİ
Bu haber 27 Temmuz 2017 - 17:20 'de eklendi ve kez görüntülendi.

YMK.nunumuzun getirmiş olduğu düzenleme; 134.-144. Mad-deleri arası 10 maddelik bir maddeler metni ile belirlenmiştir.

MK.nun getirdiği düzenlemeye göre;
“Birbiri ile evlenecek erkek ve kadın,içlerinden birisinin oturduğu yer Evlenedirme Memurluğuna başvurular…
Evlendirme Memuru,Belediye bulunan yerlerde BELEDİYE BAŞKANI veya bu iş için GÖREVLENDİRECEĞİ Memur…Köylerde ise MUHTARLARDIR….
Bu BAŞVURU;Evlenecek erkek ve kadının yazılı veya sözlü başvuru yapmaları gerekir….Uygulamada ise; YAZILI Başvuru yapılmaktadır.
Evlenecek kadın ve erkeğin her biri Nufüs Cüzdanı ve Nufüs Kayıt örneğini,Önceki evlilik sona ermiş ise; buna ilişkin belgeyi…Evleneceklerden ikiside veya birisi küçük ise;Yasal Temsilcinin onaylı Yazılı Beyanı( İzin Belgesi)…Evlenmeye engel bir Hastalığının olmadığını belirleyen DR.Raporunu sunması gerekir.
Evlendirme Memuru sunulan belgeleri inceler…Eksik olan belge varsa ,Tamamlattırılır…
Başvuru Usulsüz veya Evlenmeye engel bir durum varsa;EVLENME BAŞVURUSU REDDOLUNUR….
Evlenecek Kişiler Aile Mahkemesine başvururlar….Mahkeme KESİN olarak bir karar verir.Mutlak Butlan nedeni ile reddolunan istekler;Ve bu konuda açılan Davalarda C.Savcısı huzuru ile yapılır.

Evlendirme Memuru;Evlenme Koşullarının varlığı halinde veya RED Kararı Mahkemece kaldırıldığında;Evlenecek Kişilere Evlenme gün ve saatini bildirir.Veya isterlerse;EVLENME İZİN BELGESİ de verebilir.
Evlenme Belgesi;verildiği günden itibaraen 6 ay geçerlidir.Bu süre içinde herhanği bir Evlenme Memuru huzurunda EVLENMEYİ yapabilirler.
Eğer;Evlenme Koşulları yoksa veya verilen belğenin gereği 6 ay içinde Evlenme yapılmazsa;Evlendirme Memuru Evlendirmeyi yapamaz…

Evlenme Töreni;Evlendirme Dairesinde Evlendirme Memurunun ve Ayırt etme gücüne sahip iki Tanık önünde açık olarak yapılır.Ancak Tören Evleneceklerin isteği üzerine Evlendirme Memurunun uygun göreceği diğer yerlerde de yapılabilir….Düğün Salonlarında….

Evlendirme Memuru; Evleneceklerden her biriğne birbirleriyle evlenmek isteyip istemediklerini sorar…Evlenme tarafların olumlu sözlü cevaplarını verdikleri anda oluşmaktadır. Evlendirme Memuru;evlenmenin tarafların karşılıklı rızası ile kanuna uygun olarak yapılmış olduğunu da açıklar….Bu işlemler; davertliler huzuru ile yapılır…
Evlenme Töreni ona erince;Evlendirme Memuru eşlere bir AİLE CÜZDANI verir….
Aile Cüzdanı Gösterilmeden Evlenmenin DİNİ TÖRENİ YAPILAMAZ….
Dini Tören YASAKLANMAMIŞ…Ancak; Resmi Törenden sonra yapılımasını öngörmüştür….
Evlenmenin GEÇERLİ OLMASI;DİNİ TÖRENİN Yapılmasına bağlı değildir….
Geniş ve KAPSAMLI DÜZENLEME İSE; ÖZEL yÖNETMELİĞE BIRAKILMIŞTIR…..

Medeni Yasamız ve Hukuk Sistemimiz; DİNİ TÖREN-Nikahı YASAKLAMAMIŞTIR….Getirdiği düzenleme ile de korumuştur….Ama …Dini NİKAH; RESMİ NİKAHTAN Sonra…..
Uygulama ise; bunun tam tersi….Önce İMAM NİKAHI….Sonra HÜKÜMET NİKAHI…..

Ülkemizde Yaşayan Ecnebi Yurttaşlarımızın Nikah Törenlerine de konuk olarak katıldım….
Nikah Törenleri Dini Nikah olarak KİLİSELERDE Yapılmaktadır….Önce Resmi Nikahlarını Resmi Memur huzuru ile yaptırmaktadırlar…Sonra Dini-Kilise- Nikahı yaptırmaktadırlar….
Kilisedeki Törenlerini saygı ile izledim….Herkes birbirine saygılı….Herkes son derece temiz giyimli….Ben merak ettim…Papaza yakın olarak töreni izledim…Tören uzun sürüyor….Kızın Ailesi; Evlenecek kızlarını Papaza dualar ve müzik eşliğinde teslim ediyor….Papazda kızı Damada aynı şekilde teslim ediyor….

Antalya-Kumluca ilçesinde bir yakınımın NİKAH TÖRENİNDEYİM….Damat Beyin bazı yakınları seradaki iş elbiyseleri ile Nikah Salonuna-Törene gelmişler….

MK.nundaki bu düzenleme güzel….Bu düzenlemenin suyu mu çıktı?….Yeni bir düzenleme ve DİN ADAMLARINA-İMAMLARA EVLENDİRME Memurluğu unvanı veriliyor…
Böyle bir düzenleme; ÇOK KADINLA EVLİĞİ Getirecektir…Kadını TUTSAK Bir KONUMA Sokacaktır….
” KURTULUŞ İSLAMDA MI?….”
Hanği İSLAM ÜLKESİNDE HUZUR VAR?….Hanği İSLAM ÜLKESİ Kendisini YÖNETEBİLİYOR?….Hep KOLTUK DEĞNEĞİ ile Ayakta durabiliyorlar….
Bilmiyorum….Hukukçularımız….Kadın Derneklerimiz….Çocuk Haklarını Savunan Derneklerimizin Yöneticileri ne düşünürler?

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
error: Bu sitenin içerikleri korumalıdır. Emeğe saygı !!