Sakarya Detay Haber
Turan Ateş

DEPREM ve BODRUM İLÇEMİZ

DEPREM ve BODRUM İLÇEMİZ
Bu haber 24 Temmuz 2017 - 22:23 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Toplum olarak,henüz deprem ile yaşamayı öğrenemediğimiz 17 Ağustos 1999 MARMARA DEPREMİ sonunda ortaya çıktı…Deprem,doğal ve suni çevreye zarar verirken,tüm canlılarada büyük zararı verdiğini de gördük.
Deprem bir doğa olayıdır.İnsanların bu olayın oluşumdan önce alması gereken önlemler vardır.Bu önlemlerin hiç birisinin de alınmamış olduğunu gördük ve yaşadık.Bazı depremlerin sonuç bilançolarının çok ağır olduğunu gördük ve de yaşadık…
Alınması gereken önlemler nelerdir?Bu önlemleri kimlerin alması gerekir?Bu önlemlerin alınmaması nedeni ile; oluşan zararlardan Kimler ve de ne oranda sorumludurlar?….
Oluşan zartarları kimler tazmin edeceklerdir ve kimlere tazmin ettirilecektir?Yani kimler aleyhine ve kimler başvurabilecekler-dir?Ne tür DAVALAR açılacakdır?
Ben Marmara Depremini yaşayan bir kişi olarak;bu sorulara yanıt aramaya çalıştım…
Çünkü; DEPREM mücbir bir sebeptir.Beklenmeyen bir doğa olayıdır.”Tanrı-dan geld…Aksini söylemek Tanrıya açık bir isyandır….Hayır ve Şer Tanrıdan gelir…Tanrının insanlara bir GAZABI…” Bilim dışı bu görüşler günümüzde de geçerliliğini korumaktadır.İnsanların üzerinde ,bilim dışı bir HURAFE hakimdir.
Yapılan BİLİMSEL Veriler; Depremin ÖNGÖRÜLEBİLEN bir doğa olayı olduğu ortaya çıktı…Bu nedenle de İNŞAAT Sektörü hiçbir zaman sorumlu tutulmamıştır…
Tüm Yerbilimciler; Ülkemiz coğrafyasının DEPREM Ürettiği konusunda düşünce birliği içindedirler….

Biz BORUM’da oluşan DEPREM Olayı üzerinde duralım….
Bu Bölgemizdeki depremin 6,3-6,6 ve 6,9 ölçekte olduğu konusunda açıklamalar yapıldı…
Bu Ölçekteki Deprem ufak bir deprem değil….Bu deprem; İstanbul-Ankara gibi illerimizde olsaydı;Ölü sayısı çok fazla olurdu….Maddi zararın sınırı da çok büyük olurdu…
BODRUM ilçemizin bulunduğu coğrafyada;hemen hemen boyutsuz bir zarar oluşmadan atlattık…
Neden?…..Bu soruya cevap arayalım….
Bodrum ilçemiz; Deniz yamacı olan bir sahil ilçemiz….Zemin dolgu değil….En önmelisi de Yerleşim alanındaki tüm binaların 2 katlı olması….Çok geniş bir alana yayılmış olması…Ben Bu ilçemizde 3 ve daha fazla katı olan bir bina göremedim….
Bu güne kadar Bu Bölgemizde GÖREV Yapan BELEDİYE YÖNETİMİNİ KUTLUYORUM….Fazla bir kat vererek; Şehrin yapısını bozmamışlar….Bozmamalarıda gerekir…Mevcut binaların yapımı ve kullanılan inşaat malzemeleri ciddi bir denetimden geçmiş olsa gerek….
Bir ara Bodrum’a gittiğimde TOKİ tarafından 8-10 katlı Binaların yapılacağı söylentisini duydum…TOKİ’nin Bodrum gibi bir yerleşim alanında Halk için Konut Yapmasına da gerek yoktur…

Çok kısa bir süreç içinde İSTANBUL; büyük DEPREME gebedir….Bu Kaçınılmaz….Mutlaka olacaktır….Bu oran ölçeğindeki veya 7 ölçeğindeki bir DEPREM İsanbul’u sallayacaktır…
BANA; ” FELAKET TELLALI…” demeyiniz…Bu gerçekleşecek olguyu yaşayacağız….Bu deprem sonucu çok büyük bir sayıda insanlarımız YAŞAMINI kaybedeck veya SAKAT kalacaktır…Deprem sonrası da; Taşraya İstanbul’dan büyük bir GÖÇ başlayacak….İstanbul’un nüfusu 10 milyonun altına düşecektir…

Çünkü İstanbul’da 1980 sonrası hızlı ve denetimsiz bir konutlaşma oldu…Marmara Depremi sonrası İnşaat Sektörü; kendisini yenilemeye gitti….
Zemin Etütleri yapılmadan inşaatlara izin de verilmedi…
Ancak çok yüksek katlı binaların yapıldığını görüyoruz….Konut ve işyerleri olarak….Ama Bu yapıların DENETİMİNİ ise; DEVLETİN KURUMLARINCA yapılamamaktadır…Denetimleri; ÖZEL KURUMLAR yapmaktadır….Denetim Ücretini de İNŞAATI YAPAN ŞİRKETLER Karşılamaktadır…Bu sağlıklı değil….

Hele…. Hele….Kuran Kursu Binaları….Tarikat ve CEMAATLERİN yaptırdığı Binaların Denetimi hiç yapılamadığı gibi de yapılan denetimler de sağlıklı değildir…Sık sık bu tesislerde;Göçmeler…Çökmeler….Tesisatlarında patlamalar oldu….Bu konuda da 2. Baskısını yapan bir kitap kaleme aldım….
Ben böyle düşünüyorum….Siz nasıl düşünürsünüz?

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER