Sakarya Detay Haber
Serpil Başer

SABIR KURTULUŞUN ANAHTARIDIR

SABIR KURTULUŞUN ANAHTARIDIR
Bu haber 07 Haziran 2017 - 9:19 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Sabır kara dikeni yutmak, diken içini parçalayıp geçerken de hiç ses çıkarmamaktır. Susuyorum, tam konuşmaya karar verdiğim anda Peygamberimiz A.S. bir hadisi geliyor aklıma ”susmak huyların efendisidir”.

Yüreğe sabır, rızka sabır, nefse sabır, zulme sabır, insana sabır, dünyaya sabır, muhatabı en çok olan imtihan. Dilimizden düşmeyen kelimedir sabır. Günde kaç kez kullanıyorsunuz, oldukça çok değil mi. Her şey üstünüze gelip sizi dayanamayacağınız bir noktaya getirdiğinde sakın vazgeçmeyin. İşte orası kaderinizin değişeceği noktadır.

Derdi veren Rabbim sabrını da vermiş. Nasıl dayanırdı yürekler en sevdiklerini toprağa saklarken. Gözlerden yaşlar akar elbette, içimizin avaz avaz bağırmalarının sessiz çığlığıdır. Yanan ateşini söndürmektir göz yaşının nedeni. Sabır dediğin felaketle karşılaştığın ilk anda dayanmaktır. Her söz için doğruluk, her doğruluk için iş, her iş içinde sabır gerekir.

Nelere sabretmedik ki bir düşünün!

Afetlere mi, felaketlere mi, açlığa mı, fakirliğe mi, hastalığa mı, sevdaya mı, hakarete mi uğradın, haksızlığa mı, adaletsizliğe mi, vuruldun mu can evinden, yaralandın mı bedeninden, itilip kakılıp horlandın mı, ölümle mi sınandın…. Hangisine sabretmek daha zor ? Ya da hangi sabrın mükafatı diğerinden azdır ?

Peygamberlerimiz bile etmedi mi sabır? Eyüp A.S  hastalığa, Yusuf A.S.  gençliğine, İsa A.S. fakirliğe daha niceleri…

”Açıp genişletmedik mi, senin göğsünü indirmedik mi üzerinden yükünü! Ki o belini çatırdatmıştı senin ve yüceltmedik mi  senin şanını! Demedik mi,

Zorluğun yanında bir kolaylık ”mutlaka” var,

Zorluğun yanında bir kolaylık ” muhakkak” var.

O halde bir işi bitirince yeni bir işe koyulup yorul. ”(inşirah 1-7 ayet).

Sahbara ra derki: Peygamberimiz sav :

– Kim nimete kavuştuğunda şükreder, afete uğradığında sabreder, haksızlık yapınca af diler, haksızlığa uğradığında affederse” dedi  ve sustu .Bunun üzerine Eshab-ı Kiram efendilerimiz:

– Ya RasulAllah onun durumu ne olur? diye sordular.Rasulümüzde sav :

– Onlar (geleceklerinden) emin ve doğru yolda olan kimselerdir. Buyurdular.

Mümin ölünceye kadar rüzgar onu sağa sola sallar. (bela ve sarsıntı eksik olmaz.Aynı zamanda başına gelenler günahlarına keffaret olur). Kafir ise kımıldamadan sapasağlam durup , aniden yıkılan çam ağacına benzer. (Kafir, küfür ve isyanlarına tevbe ettirici, tevbeyi hatırlatıcı bela ve musıbetlere uğramadan ansızın ölür).

Dibi yosun tutan denizlerle ilgilenme sen dağları seyret. Yenik düşüyorsan özlemlerine, aldırma ! Kalbindeki o uçsuz bucaksız sevgiyi hisset. Işıklar sönmüşse ve karanlıksa ona da aldırma ay ışığını seyret. Sabret , sabretki herşey hissettiğin kadar derin ve sonsuz olsun. Sabretki herşey gönlünce olsun.

Sabır kurtuluşun anahtarıdır.

Beklediğine değecek emin ol.

 

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
error: Bu sitenin içerikleri korumalıdır. Emeğe saygı !!