Sakarya Detay Haber
Ali Çetinkaya

3 MAYIS TÜRKÇÜLÜK GÜNÜ

3 MAYIS TÜRKÇÜLÜK GÜNÜ
Bu haber 03 Mayıs 2017 - 7:48 'de eklendi ve kez görüntülendi.

“Türkçülük, büyük Türk yurdunda ve Türk uyruğunun kayıtsız şartsız hakimiyeti ve bağımsızlığı ile Türklüğün her yönden bütün milletlerden ileri ve üstün olması ülküsüdür. Bu ülkü geçmişte birkaç kez gerçekleşmiştir. Büyük Türkçülük ülküsü ve inancı ile yetişen gençlik sayesinde yarın yeniden gerçek olacaktır.”

Dünya kurulduğundan beri var olan, binlerce yıldan beri tarih sahnesinde yer alan Türk milleti, engin kültür birikimi ve geçmişi sayesinde doğaldır ki çeşitli bayramlara, milli günlere sahiptir

Tarih sahnesinde en son kurtuluş savaşında Mustafa Kemal’in önderliğinde şahlanan Türklük şuuru Mustafa Kemal’in ölümünden hemen 6 yıl sonra 1944’de saldırılara maruz kalmıştır. Türkçülük, bu şuurdan uzak, zamanın kendini aydın diye lanse eden bazı yazar-çizer, sanatçı kesiminden kendini Marksist-Leninist ideolojiye kaptırmış birtakım kimseler tarafından dava edilmiş, Türkçülerden Nihal Atsız ve arkadaşlarının yargılanma sürecinde yaşanan acıların, kederlerin yıldönümüdür. Bu nedenle Türkçülüğün tekrar uyanışıdır.

Türkçülük-Turancılık davasının 3 Mayıs 1944 tarihli duruşmasından sonra yaşanan “Ankara Nümayişi”ni anmak amacıyla ilk defa 3 Mayıs 1945’de Tophane Hapishanesi’nde Nihal Atsız, Zeki Velidi Togan, Nejdet Sançar ve Reha Oğuz Türkkan başta olmak üzere 10 mahkum tarafından gerçekleştirilmiştir.

Irkçılık-Turancılık davası 29 Mart 1945’e kadar toplam 65 oturum süren dava sonucunda; Zeki Velidi Togan, Hüseyin Nihal Atsız, Alparslan Türkeş, Reha Oğuz Türkkan, Cihat Savaş Fer, Nurullah Barıman, Fethi Tivetoğlu, Necdet Sançar, Cabbar Şenel ve Cemal Oğuz Öcal çeşitli cezalara çarptırıldılar.

Mahkemeler görülürken 3 Mayıs günü mahkeme salonuna alınmayan gençler Ulus Meydanı’na doğru yürüyüşe geçtiler. Bu sırada 165 üniversiteli genç tutuklandı.

3 Mayıs bu olaylardan sonra Türklerin ve Türkçülerin bayraklaşan hareketi olmuştur. Kendisini Türk Milletinin mensubu gören, Türk Milletinin yükseltilmesi, yüceltilmesi için uğraş veren her Türk Türkçüdür.

Kürşad’dan Metehan’a, Bilge Kağan’dan Atilla’ya, Alparslan’dan Ertuğrul Gazi’ye, Fatih Sultan Mehmet’ten Mustafa Kemal’e ve kendini Türklüğe adamış herkes Türkçüdür.

“Ey Türk Milleti!

Aç isen tok,

Çıplak isen giyimli,

Yoksul isen varlıklı,

Olacaksın…

Yeter ki düşmanlarına kanma,

Yeter ki birliğini bozma…”

Diyen Bilge Kağan’dan;

“Taş kırılır

Tunç erir

Ama

Türklük

Ebedidir.”

Diyen Mustafa Kemal Atatürk’e kadar ve yakın tarihimizde Türklüğe hizmet etmiş, Kıbrıs Türklüğünün önderi Rauf Denktaş, Çeçenya’da Cehar Dudayev ve Batı Trakya Türklüğü uğrunda can veren Dr. Sadık Ahmet’e ve Türklüğe hizmet eden bütün Türkçüleri minnetle anıyor, büyük Türk milletinin 3 Mayıs Türklük ve Türkçülük gününü kutluyorum.

“Ne Mutlu Türküm Diyene.”

 

 

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
error: Bu sitenin içerikleri korumalıdır. Emeğe saygı !!