Sakarya Detay Haber
Hasan Topçu

TÜRK USULÜ BAŞKANLIK HAYIRLI OLSUN

TÜRK USULÜ BAŞKANLIK HAYIRLI OLSUN
Bu haber 03 Nisan 2017 - 20:42 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Referandum daha yapılmadı ama buradan şimdi söylüyorum.Türk usulü  başkanlık  sistemi hayırlı olsun.Ya hayır çıkarsa diye soracaksınız.Düşük bir ihtimalle hayır çıkabilir ama milletimiz artık kendi kararlarını kendi vermek niyetindedir.Taklit anayasalardan kurtulmak istemektedir.

Referandum sonucu hayır çıksa bile bu önümüzdeki tek ve güçlü seçenek olarak durmaktadır.Bence hayır çıkmayacak evetle de bu yolda yeni düzenlemeler yapılmalıdır.

Dünya milletlerine ;hürriyeti,adaleti,huzuru sunan bu millet  kılıç artığı devletlerden alınan taklit yasalarla  yönetilmemelidir.

Eski Türklerde Hakan’ın, Kut’u Gök Tanrı’dan aldığına inanılmaktaydı. Ancak bu Kut verilme nasıl olmaktaydı?

Yukarıda da ifade edildiği üzere, kut verilme takdir anlamındaydı. Çünkü seçim tamamen o devirde olabilecek demokratik usullerle yapılıyordu. Hakan seçmek için Kurultay toplanıyordu. Kurultaya Beyler ve ileri gelen kişilerden başka halk da katılabiliyordu.

Kurultayda Hakan seçilen kişi, artık ülkenin meşru Hakan’ı oluyordu. Allah Kut’u ona nasip etmişti. Hakan seçildikten sonra cülus merasimi düzenleniyordu. Göğe çıkar gibi tahta çıkma töreni denilen bu tören şu şekilde cereyan ediyordu: Hakan, keçe üzerine oturtuluyor ve dokuz defa döndürülüyor, her dönüşte halkı selamlıyor, sonuçta dokuzuncu semadaki tanrının yanına ulaştığına inanılıyordu.

Muhtemelen bu törenin devamı olarak beyler, vezirlerle bir araya gelip saray ortasına bir siyah keçe döşeyip Hakan’ı getirip keçenin üzerine oturtuyorlardı. Beyaz elbise içindeki beyler, yeni Hakan’a bağlılıklarınıYukarıda güneşe bak, bâki olan tanrıyı itiraf eyle. Sen onun gölgesisin. Kendi tedbirini onun muradına uydur. Aksi halde sana sadece bu siyah keçe kalırşeklinde bildiriyorlardı. Sonra kırmızı elbiseler giyip başlarına birer sorguç (kotuz) takıyor ve Hakan’a taç giydiriyorlardı.

Bunun ardından Hakan’a yemin ettirildiğini görüyoruz. Buna göre, seçilen Hakan’ın boynu ipek bir kaytanla sıkılıyor ve kaç yıl kağan olarak kalacağı soruluyordu. Bu bir nevi hizmet isteme andı olarak değerlendirilmektedir.

Girdiği  seçimleri kazanan ve milletin teveccühünü kazanmış Recep Tayyip  bu zamanda kut ‘u hak ettiği görülmekte.Hayır çıkarsa yakın tarihte yeni bir referandum görünmekte.Evette ise  meclisin onarımına muhtaç bir sürü yasa ve kanun.Evetle iş bitmeyecek bize Özel yasalar ve kanunlar çıkarılmalı.Artık gavurun dayatma yasaları yerine dünyaya adaleti,hürriyeti sosyal adaleti yaşayarak öğreten bu milletin yasaları gelmelidir.

Referandumda hayır çıkarsa da  evet çıkarsa da  Türk usulü başkanlık milletimizin önüne gelmiştir.Bize düşen  bu gerçeği görüp ,insanca yaşayabileceğimiz sosyal adalet,adalet,ve hürriyet  kanunlarını istemektir.Avrupa’nın  sömürüye dayanan yasalarında bir an önce kurtulmalıyız.

Son söz

Türk usulü başkanlık hayırlı olsun

 

 

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER