Sakarya Detay Haber
Yusuf İzzettin Kömürcü

“Neler Gördüm, Neler Hissettim?”

“Neler Gördüm, Neler Hissettim?”
Bu haber 27 Şubat 2017 - 9:09 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Bir arkadaşım telefon etti.

“Kızım ve arkadaşları, sizin oraları gezip görmek incelemek istiyor. Senden de Taraklı ile ilgili bilgiler almak istiyor” dedi

Doğup büyüdüğüm Taraklı’ya böyle hizmet edebiliyordum Vaktim müsait oldukça Taraklı’yı tanıtmak için çırpınırım.

Üniversite öğrencisi kardeşlerim ile de Taraklı’yı adım adım gezdik adeta

Ne kadar dert yanarsam yanayım Taraklı’yı çok sevdiğimi bir kez daha ifade edeyim.

Uzun zamandır Taraklı’yı böyle gezmemiştim

Burukluklar yaşadım.Acılar duydum açıkçası..

Sokaklarda dolaşırken her 2 dakikada bir Taraklılı vatandaşımızla karşılaştık. Uzakta olanlarda el edip adeta mendil sallayıp ya yanımıza geliyorlar yada biz yanlarına gidiyorduk. Havanında güzel olması gezi ve incelemelerimize keyif katıyordu.

Gezdiğimiz 3 saat içerisinde yaşadığımız sıkıntılar inanın beni çok utandırdı. Konuşup sohbet ettiğim hemşerilerimin de aynı sıkıntıları yaşadığını duydum. Söylemek istemeyenlerden de sezdim.

“Değirmen suyu üzerindeki çamaşırhaneleri restore edeceğiz, turizme  kazandıracağız” diyenleri bugüne kadar hep sabırla dinledik.Ne yazık ki çamaşırhanelerin bugünkü halini görünce yüreğim sızladı.Hele hele santral çalıştıran elektrik üreten değirmen suyu deresi’nin hali gerçekten yürekler acısı.

Taraklı’nın bütün sokaklarının kilitli parke yapıldığını biliyordum. Ne yazık ki yapılan işler kontrol edilmemiş. Mahalle sakinleri ise sadece çamurdan kurtulduğuna şükrediyor.

Yıkık virane evler korku saçıyor. Sadece içlerinde yaşanan anılar mevcut. Biraz durup bu evlere baktığımızda tehlikenin boyutunu görebiliyoruz.

Bütün tarihi evlerin yanında fotoğraf çekmeyi engelleyen araç yada metal yığınları mevcut. Diyebilirim ki tarihi mekânların hiç birinde sağlıklı bir şekilde fotoğraf çekmek mümkün olmadı.

Zaman zaman yaptığım haberlerle eleştiriyorum. Taraklı’da otopark sorunu var. Otopark sorunu var diyoruz ama ciddi anlamda denetimsizlik ve çözüm üretmeme eksikliği var. İlçe merkezine otobüsler geliyor. Baktığımız zaman nereye park yapacaklar bilinmiyor.

“Taraklı turizm Şehri” diyoruz. Cadde ve sokaklarımızın tertemiz olması lazım.

Bunu söylüyoruz ama şu gerçeği de söylememiz lazım.”Herkes kendi evinin önünü süpürmesi lazım”

Hatırlarsak İlçe Kaymakamı öncülüğünde Düğün salonunda ilçe esnafımızın katıldığı bir toplantı yapılmıştı.Bu toplantıda hep birlikte önemli tavsiyelerde bulunulmuş kararlar alınmıştı.Merak ediyorum sonuçları ne durumda.?

“Neler Gördüm” yazmaya devam edersem çok uzun sürecek Bütün bunların yanında

“Neler Hissettim” bunu anlatmadan geçemem. Taraklılı olup ta gururlanmamak mümkün değil.

Karşılaştığımız herkes bizimle bir şey paylaştı. Lokma pişiren kadınlar ikramda bulundu. Bilgi almak istediğimiz herkes içtenlikle Taraklı hakkında bilgilerini bizimle paylaştı. Hatta Yunuspaşa camiinde bir mevlit cemiyeti esnasında cemiyet sonrasında bizleri yemeğe davet etmesi ve yemek esnasında camii avlusunda Taraklılıların öğrenci kardeşlerimizle yakından ilgilenmesi gurur vericiydi.

“Taraklı’da Lakaplar” ve “Taraklı Şivesi” öğrenci kardeşlerimizin çok ilgisini çekti.

Taraklı’da yaşayıp asayiş olaylarını ender yaşadığımız da misafir öğrencilerimize ilginç geldi.

Taraklı’yı adım adım gezdiğimde “Neler Gördüm” “Neler Hissettim” anlattım

Taraklı’da yaşıyorsam gerektiğinde eleştirilerimi yapacağım. Sırası geldiğinde yaşadığım gururu da paylaşacağım

Sabrınız için teşekkür ediyorum.

Görüşmek dileğiyle Hoşçakalın

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
error: Bu sitenin içerikleri korumalıdır. Emeğe saygı !!