Sakarya Detay Haber
Hasan Topçu

EĞİTİM

EĞİTİM
Bu haber 07 Şubat 2017 - 12:03 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Eğitim  süreci ,uzun ve meşakkatli bir süreçtir. İnsan beynini geliştirirken yorucu etkisi vardır.Dış etkenler de insanı çok zorlar.Kaliteli insan yetiştirmek hem aileye hem insanın kendisine önemli sorumluluklar yükler.Sorumluluklar yerine gelmezse emekler sonuçlanmadan zayi olur.Eğitim zayiatları toplumda olumsuz davranışlar olarak dönütler verir.

Eğitim şu dört sütun üzerinde kurulup devam ederse ,daha kaliteli sonuçlar verir.

1-Bilgi(bilim,ilim)

2-Ahlâk(etik)

3-Güzellik(estetik)

4-İyilik

Bilgi sütunu doğru kitap,doğru öğretmen,düzenli bir eğitim ortamıyla gelişme ,filizlenme,ve ürün almayla sonuçlanır.Bilgi yetmez.Diğer sütunlarında sağlıklı ortamlar oluşturup yükselmesi gerekir.

Ahlâk sütunu, en önemli destek kaynağıdır. Kaliteli bir bireyde olmazsa olmaz bir eğitim boyutudur.Ahlâk değerleri eksik olan her birey yeterli olgunluğa ulaşamaz.Mutlaka bir aksaklık meydana gelir  ve verilen eğitimi çürütmeye başlar.

Güzellik sütunu ,dış görüntüyü süslerken iç dünyaya da bir düzen sağlar.Eğitimli insan yürüyüşünden tutunda oturması,  kalması bir güzellik taşımalıdır.Estetik değerleri gelişmiş olmalıdır.Estetik değerleri gelişmeyen hiçbir eğitim gerçek sonuç vermiş olmaz.İnsan  mühendis olabilir,doktor olabilir aldığı eğitim ona estetik değerler katmadıysa mutlak hatalar yaparak sosyal hayatta aldığı eğitim kalitesinde görülmez.Eğitim estetik değerleri olan güçlü bir sütun üzerinde vakur görünür.

İyilik sütunu,ise bu sütunların en kuvvetli olması gerekenidir.İyilik,kötülüğün karşısındaki en kuvvetli kaledir.İyilik insanın sağ duyusunu geliştirir.İyilik kalp gözünü açık tutan müthiş bir olgudur.İyiliğe yönelen her birey aldığı eğitimin karşılığını insanlara kattığı emeğiyle gösterir.İyilik olmayan hiçbir ilimden hayır gelmez.Çıkar ve menfaat amaçlı bir anlayış gelişir ki bu topluma eğitim almamış kişilerin yaptığı hatalardan daha büyük yıkımlara sebep olur.

İkinci dönemine başladığımız bu eğitim yılında bu düşüncelerimizi paylaşırken;

Bilgi,

Ahlâk,

Güzellik,

İyilik  sütunlarında yükselen bir eğitim  yuvasını kurmamız gerekmektedir.Yüreği bu dilekle atan eğitim camiasına selam olsun.

 

 

 

 

 

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER