Sakarya Detay Haber
Nihal Akar

4 ŞUBAT DÜNYA KANSER GÜNÜ ÜZERİNE

4 ŞUBAT DÜNYA KANSER GÜNÜ ÜZERİNE
Bu haber 04 Şubat 2017 - 22:46 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Kanser, adını duyduğumuz zaman tahtaya vurarak “Aman benden uzak olsun” diyebileceğimiz bir hastalık değildir. Ama ne yazık ki hala böyle davrananları ve kanser hastalığını basit bir geçmiş olsunla geçiştirenleri çevremizde sık sık görüyoruz. Oysa daha duyarlı ve daha bilinçli olabilmek, kendimiz ve geleceğimiz açısından önem taşımaktadır.

Kanserde farkındalık çerçevesinde daha etkin ve geniş kapsamlı alan çalışmalarına yer verilmesi, toplumun her kesiminin kanser hastalığı konusunda merak ettiği tüm soruların anlaşılabilir bir şekilde cevaplandırılması gerekmektedir. Kamuoyunda oldukça fazla bilgi kirliliğinin varlığını gözlemliyoruz. Kanser hastalığının her gün daha da artması ve özellikle yeni kanser çeşitlerinin meydana gelmesi bu konunun hassasiyetle ele alınması gerektiğini gözler önüne sermektedir.

Kansere yakalanan bireylerin, aile yakınlarının ilgisi ve desteği ile sosyal yaşama katılımının sağlanması, morallerinin yüksek tutulmasının tedaviye daha etkin bir cevap alınabilmesini sağladığına bizzat şahit oluyoruz. Tedavi süresince sağlıklı beslenmesi ve stresten uzak, kaliteli yaşam alanlarında hayatını sürdürmesi gerekli olmasına karşılık, kanser tedavisi alan bir yetişkin işinden çıkarılıyor, bulaşıcı zannedilerek toplumdan dışlanıyor.

Gelişmiş ülkelerde kanser hastalarına ve onlarla ilgilenen aile yakınlarına, toplumun yaklaşımı bizlerden oldukça farklı olmaktadır. Bir kanser hastası dışarıda sosyal yaşama karışırken herhangi bir dışlanma ile karşılaşmamakta, diğer bireylerin arasında kendini ifade edebilmekte ve toplum da kanser hastalarına daha hassas yaklaşmaktadır.

Dönüp baktığımızda bir çok noktada ağzında maske ile dilenip insanların duygularını istismar ederek para toplayan kişilerin varlığı neticesinde, gerçek bir kanser hastasının maske ile dışarı çıkması durumunda dilenci sanılması ve bu şekilde davranılması ne yazık ki hala devam eden bir yanlıştır.

Kanserde farkındalıkta oldukça faydalı çalışmaları olan sivil toplum kuruluşlarının önemi günden güne artmaktadır. Toplumun her kesiminin kanserde önemli çalışmalarda bulunan sivil toplum kuruluşların ile birlikte hareket etmeleri ve desteklemeleri ile bir çok sorunun çözüme kavuşabileceğine yürekten inanıyoruz.

Nihal Akar

KANSERDER Yönetim Kurulu Başkanı

 

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
error: Bu sitenin içerikleri korumalıdır. Emeğe saygı !!