Sakarya Detay Haber
Yusuf İzzettin Kömürcü

Beton Yığını Haline Gelmiş Ruhu Ölmüş TARAKLI

Beton Yığını Haline Gelmiş Ruhu Ölmüş TARAKLI
Bu haber 21 Eylül 2016 - 20:10 'de eklendi ve kez görüntülendi.

 

Kurban Bayramında muhabbet ettiğim ve herkesin fark ettiği ama bizi yönetenlerin fark edemediği bir durum

 

“ Taraklı çok güzel, ama Meydan beton yığını. Nerde o eski parkın güzelliği.Ağaçlar kuruyor.Her yer beton.”

 

Herkesin dudaklarından dökülen cümle bu.

 

Ardından dua mı ediliyor beddua mı ediliyor bilmem

 

Evet bayramda nerede bir insan topluluğu görsem sohbete başlamış olsam söz dönüp dolaşıp eski park, yeni meydan mevzusuna geliyor.

Ne yazık ki insanlarımızın oturup çay içebildiği,soluklanabildiği o parkı taş yığını haline getiren zeka sahipleri hakkında söylenilenleri buradan yazarsam alınganlık gösterirler.Bu söylenenleri hak ediyorlar mı etmiyorlar mı bilemem.Adı Şehit Mehmet Nuri Kocabıyık parkı olan o park Taraklı’nın en müstesna yeri idi.

 

“Yaklaşık 2 milyon liralık yatırımmış efendim” !! Meydan içerisinde kitap okumak için camdan yapılmış köşelerde var mış !!!

Ağaçlarına dokunulmayan meydan !!!

Ve o güzelim parkı beton yığını hale getirenler sanki kahraman.İlle’de Büyükşehir belediyesi, İllede Anıtlar Kurulu…Bilenler bilmeyenlere anlatsın.

 

Ruhu Ölmüş TARAKLI

 

Çok değil 2-3 sene sonra dışarıdan gelenlere hediye edeceğimiz bir TARAKLI

 

Taraklı’ya hakim iki tepeden biri.Hıdırlık Tepesi.

Taraklı’da her yıl geleneksel olarak Hıdırlık tepesinde yapılan pilav etkinliği vardı.Etkinliklerde Hıdır Dede türbesinde okunan mevlit-i Şerif’in ardından etkinliklere katılan binlerce kişiye bulgur pilavı ve ayran dağıtılırdı.Yıllardır sürdürülen hayır pilavı geleneği artık yapılmıyor.

Maalesef asırlardır süren bu geleneğimiz bir kenara atılmış görünüyor.

 

Kaybolan geleneklerden bir taneside her yıl geleneksel olarak düzenlenen panayır geleneği

21.yüzyıldayız belki “Panayır geleneğinin ne anlamı kaldı” diye düşünülebilir.Geleneklerimizin bir kısmından vazgeçilmesi gerekir düşüncesindeyim.

 

Kurban Bayramını geçeli şurada sayılı günler oldu.Taraklı’da Kaymakamlık ve Belediye’nin halk ile bayramlaşması muhteşem olurdu.Bu bayramda bayramlaştık.Dikkatlerden kaçmadı.Bayramlaşmaya gidenler parmakla sayılacak kadar az.Gidenlerin pek çoğu da ilçe dışından gelen hemşerilerimiz.Belediye Başkanı makam odasında oturanlar kendileri.Bayramlaşan çıkıp gidiyor.Daha önceleri hoş muhabbetler olurdu.

 

Lütfen hiç kimse bozulmasın

 

“Taraklı Ruhunu Kaybediyor

 

*** ***

Hark ve Tuzla Kanyonları

 

Önceki gün Hark Mahallesi Muhtarı İsmail Peker ile sohbet ettim.Kısa bir sohbet oldu.Muhtara “Hark ve Tuzla kanyonları’nın görücüye çıkması lazım,tanıtılması lazım” dedim.Önemli bir noktaya değindi.”Önce yol” dedi.Asfalt çalışmalarında bir takım haksızlıklara uğradıklarını söyledi.Kanyonlara ulaşmak için öncelikle mahallenin ana yolun asfaltlanması gerektiğini anlattı.Bende kendisine bu konuya mutlaka değineceğimi belirttim.Sorumluluk duygusu içerisinde olan muhtar İsmail Peker’in yanındayım.Yolun asfaltlanması için beraber esip gürleyeceğiz.

 

2016-2017 Eğitim ve öğretim yılının öğrencilerimize öğretmenlerimize ve hepimize hayırlı olsun

 

Huzurumuz ve mutluluğumuz bol olsun

Tekrar görüşmek dileğiyle Hoşçakalın..

 

 

 

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
error: Bu sitenin içerikleri korumalıdır. Emeğe saygı !!