Sakarya Detay Haber
Rukiye Türeyen

TOPLU TAŞIMA ARAÇLARI ENGELLİLERE ÜCRETSİZ

TOPLU TAŞIMA ARAÇLARI ENGELLİLERE ÜCRETSİZ
Bu haber 22 Ağustos 2016 - 16:15 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Sizlere Resmi Gazetede yayınlanmış bir haberden bahsedeceğim…

Haberi okuyunca acaba tüm engelli bireylere mi yansıyacak düşüncesinden alamadım kendimi. Bu nedenle konuyu biraz irdelemek istedim.

Sosyal medyada gezinirken bir paylaşım çarptı gözüme daha doğrusu bir haber.

“Engelliler için ücretsiz seyahat uygulaması” başlıklı haberi inceledim, 5 gruba ayırmışlar. Ücretsiz kapsamında yapılacak gelir desteği ödemesine ilişkin usul ve esaslar hakkında yönetmelik kapsamında 5 grup vatandaşın belediyelerin yetki verdiği özel halk otobüslerinden ücretsiz olarak yararlanabilecekleri yazılmıştı. Bir de kategori verilmiş kimler yararlanabilir diye.

Bir kaçını siz değerli okurlar için aktaralım…

 

  • Vatani hizmet tertibinden aylık bağlananlar;
  • Vazife malülü sayılarak aylık bağlananların kendileri, eşleri, evli olmayan ve 25 yaşını doldurmamış çocukları ile anne ve babaları;
  • Harp veya vazife malulü sayılanlardan görev veya sınıf değiştirerek çalışmaya devam edenler ve vazife malulü sayılarak aylık bağlananlar;
  • Engellerini sağlık kurulu raporuyla % 40 ve üzeri olduklarını belgeleyen Türk vatandaşlarının kendileri, ağır engellilerin ise kendileri ile birlikte birden fazla olmamak üzere birlikte yolculuk ettikleri refakatçileri;
  • Türk vatandaşı olan ve 65 yaş üzeri kişiler.

Hemen hemen engellilerin hepsi yararlanabiliyor. Eli iş tutan yani yeterince geliri olan engelli bir birey böyle bir uygulamaya gereksinim duymayabilir. İşi gücü olan ve yeterli miktarda para kazanan bir engellinin devletin verdiği maaşa ihtiyaç duymayacağı gibi. İnsan kendi ayakları üzerinde durmak ister kimseye bağımlı olarak yaşamak istemez. Çalışmak üretmek ister, maalesef her engelli

Şanslı değil bu konuda. Ne yazık ki, onlar kendilerini göstermeye çalıştıkça önlerine engeller konuluyor. Devletin maaşına güvenerek bazı işverenler işe almıyorlardır kim bilir.

Yukarıda verdiğim bilgilere engelli ulaşım kartı nasıl alınır bilgisini ekleyerek makalemi noktalamak istiyorum.

Bireysel Başvuru

Engellinin, % 40 ve üzeri bir oranda engeli olduğunu belgeleyen “Engelli Sağlık Kurulu Raporu”nun aslı ve fotokopisi veya T.C Başbakanlık Engelliler İdaresi Başkanlığı’nın engelliler için düzenlediği kimlik kartının fotokopisi ve 1 adet vesikalık fotoğraf.

Not: Sağlık Kurulu Raporu 14 Ocak 2012 tarih ve 28173 sayılı resmi gazetede yayımlanan “Özürlülük Ölçütü, Sınıflandırılması ve Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik” hükümleri doğrultusunda düzenlenmiş olmalıdır. Yukarıdaki belgeleri kart ücreti ile Başvuru Merkezleri’ne ileterek başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Kurumsal Başvuru

Bireyden talep edilen belgeler; engellinin, % 40 ve üzeri bir oranda engeli olduğunu belgeleyen “Engelli Sağlık Kurulu Raporu”nun aslı ve fotokopisi; veya T.C. Başbakanlık Engelliler İdaresi Başkanlığı’nın engelliler için düzenlediği kimlik kartının aslı ve fotokopisi ve 1 adet vesikalık fotoğraf.

Değerli okurlar verdiğim bilgiler doğrultusunda engelli ücretsiz ulaşım kartını elde edebilirsiniz.

Her zaman güzel haberler almak dileğiyle, sevgiler…

 

 

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
error: Bu sitenin içerikleri korumalıdır. Emeğe saygı !!