Sakarya Detay Haber
Ali Çetinkaya

Viva İzlanda

Viva  İzlanda
Bu haber 09 Temmuz 2016 - 22:53 'de eklendi ve kez görüntülendi.

BAŞARILAR PORTEKİZ – FRANSA

 

Avrupa Futbol Şampiyonası 2016 Fransa’ya katıldık. Başarımızdan dolayı değil, birçok bileşen bir araya geldiğinden dolayı ancak katılabildik. Katıldık da ne oldu? Boyumuzun ölçüsünü aldık. Hırvatistan karşısında sahada yok gibiydik. Adamlar adeta istemeyerek yendi bizi. Sonra İspanya üç attı ama kendilerini üzmediler. Üç daha atmak çocuk oyuncağı olurdu. Son maç Çek Cumhuriyeti ile oynandı. Zar zor yendik aldık üç puanı. Başladık beklemeye en iyi üçüncü olmak için. O bunu yenerse, şu bununla berabere kalırsa, öteki buna az atarsa, bu şuna çok atarsa gibi olasılıklarla gruptan çıkmayı bekledik. Tabiki olmadı. Çıksak ne olacaktı? İlk karşılaştığımız takıma yenilip dönecektik. Döndük. Teknik Drektör Fatih Terim’e kızdık, futbolculara kızdık. Yok efendim Fatih Terim kadroyu yanlış kurmuş, yok futbolcular oynamamış, sorgulama bukadar. Antrenör ve Futbolcular.

Mümkün değil ama tesadüfler sonucu Avrupa Şampiyonu olsan ne olacak? Başarıyı ne ile sürdürebileceksin? Altyapın, tesisin, okulun, antrenörün, sporun futbol yöneticin, futbol politikan, sistemin var mı? Eğer varsa sürdürürsün. Tabiki yok.

Futbol takımının yarısı Almanya’nın yetiştirdiği futbolcular, bir kısmı başka Avrupa ülkelerinin yetiştirdiği futbolcular. Türkiye 78 milyon nüfustan bir milli takım oluşturamıyor. Almanya 3 milyon Türk’ten yıldızlar yetiştiriyor.

Futbol dünyanın en büyük endüstrilerinden biri. Türkiye’de futbolu yönetenler kim? Spor Bakanı spordan gelmiyor, Federasyon Başkanı kaloriferci, Klüp Başkanları ya siyasetçi, ya inşaatçı, ya işadamı, ya da mafya babası. Adamın futboldan anladığı yok. Kendisine menfaatle statü kazandırmak adına futbol yönetiyor. Bu kadar yönetir. Fazlasını beklemek saflık olur.

Almanya’da Türkiye’deki futbolcu sayısından fazla futbol klübü var. Almanya’nın lisanslı futbolcu sayısı 6.5 milyon iken, Türkiye’de bu rakam 225 bin.

Türkiye’de toplam lisanslı sporcu sayısı 400 bin iken, Almanya’da 24 milyon lisanslı sporcu var.

Fransa’da 2 milyon lisanslı futbolcu,

Hollanda’da 1 milyon lisanslı futbolcu,

Nüfusu 36 bin olan Liechtenstein’in bile 1200 tane lisanslı futbolcusu var.

Durum böyle olunca, kendi liginde oynayacak futbolcuyu dışardan ithal edersin. Zaten rakamlar ortada. Süper Lig’de Avrupa’da yetişmiş 99 Türk menşeili futbolcu oynuyor. Bunların 64 tanesi Almanya’da yetişme. Bunun milli takıma yansıması da aynı oranda görülüyor.

Avrupa ülkeleri sadece futbolda değil, bütün spor dallarında Türkiye’den uzun ara öndeler. Böyle giderse hep önde olmaya devam edecekler.

Çünkü bu ülkeler okullarına Beden Eğitimi dersini laf olsun diye koymamışlar. Konuyu bilimsel boyutlarda ele alıp, beden eğitimi ve spor kavramını tüm felsefesiyle çocuklarına aktarmışlar. Okullarda yetişen çocukları, gençleri bölgesel klüplere yönlendirmişler. Böylece okullarda spora önemli bir potansiyel oluşturmuşlar.

Türkiye’nin 18 milyon öğrencisi, 10 binlerce okulu var. Spor salonu yok, spor alanı yok, okullar sadece bina ve beton ön bahçeden ibaret. Çocuk tenefüste yürüyecek alan bulamıyor.

Çok mu zor okullara spor salonu yapmak? Basketbol, valeybol, zaten aynı alanda hentbol gibi ve atletizmin bir çok dalı salonlarda yapılabilen sporlar. Bir futbol sahası çok mu zor?

Zor değil aslında. O kadar gereksiz alanlara bütçe ayrılıyor ki. Spor gibi çok önem arz eden bir alan da ihmal ediliyor. İhmal edersen sporcu yetiştiremezsin. Gençlerin kahve köşelerinde, sokak aralarında, esrar partilerinde, meyhanelerde ziyan olur gider.Ülkende suç oranı artar, cezaevlerine gardiyan kadrolarını arttırmak zorunda kalır, sonra da 78 milyon nüfusumuz var, 18 milyon öğrencimiz var gibi boş övünmelerle geçer ömrün. Sonra da Avrupa Şampiyonası Fransa 2016’da 330 bin nüfuslu İzlanda’yı çeyrek finalde izleyip desteklemek zorunda kalırsın. Ve yarı finalde elenen Almanlara üzülür, finalde Fransa’yı mı Portekiz’i mi desteklesek diye düşünürsün. Arada bir yine Fatih Terim’e kızar, futbolculara ateş püskürürsün.

Fakat Türk sporunu bu seviyede tutanları aklına bile getirmeden futbolun da, sporun diğer dallarının da geleceğini düşünmeden daha çoook televizyondan başka ülkelerin takımlarını izlersin.

Başarılar Fransa

Başarılar Portekiz

Helal sana İzlanda !!!

  Ali ÇETİNKAYA

 

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
error: Bu sitenin içerikleri korumalıdır. Emeğe saygı !!