Sakarya Detay Haber
Saniye Altakhan

Yetimlerin Bayramı

Yetimlerin Bayramı
Bu haber 07 Temmuz 2016 - 2:33 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Siz hiç yetim kaldınız mı ?

Yetim kalıp kalıp hele de yetimler büyütmeden bayramlardaki acıyı anlayamazsınız..

Anlamayın da zaten. Bayramlığın nasıl olursa olsun, ayakkabın ne renk olursa olsun, yetimler için tek renktir. Onlar siyah.

Akşam yatarken buruk yatar, sabah kaltığında elini öpeceğin bir baban yoksa, hele bir de öksüzseniz o siyah olur size. Simsiyah sadece camdan çocuklarının elinden tutup giden anne babaları seyreder. O unuttuğunuz duygunun nasıl olduğunu düşünürken taaaa uzaklara dalar gidersiniz ne acıdır!

Yetim olmak..

Siz bunu nerden bileceksiniz? Bilmeyin zaten. Hayatta her şeyi öğrenin ama yetimliği bilmeyin. Allah bildirmesin. Çok acıdır yetim kalmak.. Zamanla hayal meyal hatırlarsın. Babanın yüzünü hiç bir hatıran kalmamıştır. Hafızanda o kadar küçük yaşta kaybettin ki bazan rüyanda görmek ister, rüyana geldiğinde de tık nefes uyanır. Nefesinin kesildiğini hissedersin işte.

Benim babam dediğinde ter içinde uyanır yokluğunu tüm zerrelerinde hissedersin baba dağdır sığındığın limandır seni karşılıksız seven tek insandır ana ve baba sen ne yaparsan yap, ne arkasını döner ne de kaderine terk eder.

Ben babamı 10 yaşımdayken kaybettim. Anacım oğlumu göremeden gitti. Oğlum babasını 3 yaşında kaybetti. Sanki ben oğlumdan daha şanslıyım.

Ufacık da olsa hafızamda:

Bayram sabahları, babam mahallenin büyüğü.. Çok da sevilen sayılan biriydi. Namazdan çıkan bayram kahvaltısında bize toplanırdı. Tek hatırladığım bayramlarda işte bu büyük sofralardı. Oğlumun şansızlığına kendi öksüz yetimliğimi de katınca yıllardır bayram kahvaltıları.. Bizim evde göz yaşsız yenmiyor. Hele bir de gurbetteysen, kapısını çalacağın bir kanın yoksa, yetimliğin daha da artar..

Bayram sabahların zifiri karanlık olur. Biz bunları yaşarken kahpe kurşununa verilen canların geride bıraktıkları dul eşleri ve yetimleri hiç aklımdan çıkmaz.. O annelerin evlatlarının sorularına kaçamak cevaplar.. Daha da ötesi uydurduğu yalanların hepsini bilirim. Acım bir kat daha artar.

“Rahat uyu Şehidim. Onlar sizden emanet bize” deriz. Demesine de, unutmak gibi bir yeteneğe de sahip oluruz.. Sonra verdiğimiz sözler unutulur, kapıları çalınmaz..  Biz her şeyi devletten beklemeye alıştık.. Millet olarak bir şey yapmayız.  Bayramlaşma törenleri hazırlanır. Bir birlerini ağırlarlar. Kimsenin aklına gelmez. Yetimlerin gariplerin listesini çıkaralım. Her birimiz bir yetimin kapısını çalıp bayramlaşsın. olur mu öyle şey? Ben de neler bekliyorum ? Onlar yetim kalmadılar ki? Kalsalar da çabuk unuttular. Dünyanın renkleri gözlerini kamaştırır. Onlar o yetimleri göremezler ki! İşte size yetimlerin, bayramını anlatmaya çalıştım. Aslında anlatılmaz yaşamayan da anlayamaz.. Olsun.. Siz bu dünyaya kazık çakmaya devam…

Biz yetimliğimizin mertebesinde yükselmeye

Yetimin Tek Sahibi Allah çok şükür , alan da o , veren de o

Biz kula sitem ederiz. Allah’a isyan etmeyiz.

NİCE BAYRAMLARA, YETİM BAŞI OKŞAYARAK GİRMEYİ NASİP ETSİN..

ALLAH’IM HAYIRLI BAYRAMLAR

Saniye Altakhan

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
error: Bu sitenin içerikleri korumalıdır. Emeğe saygı !!