Sakarya Detay Haber
Ali Çetinkaya

Muhammed Ali

Muhammed Ali
Bu haber 07 Haziran 2016 - 17:48 'de eklendi ve kez görüntülendi.

O bir efsaneydi..

Tüm zamanların en iyi boksörü. 17 Ocak 1942’de ABD’nin doğusunda Kentucky Louisville’de doğdu. Adı Casiuss Marcellus Clay’dı. Mahallede arkadaşlarından dayak yememek için 12 yaşında boksa başladı.

Boksta kısa zamanda bir yükseliş yaşadı. National AAU ve Altın Eldiven şampiyonasında amatör kayıtlara girdi. 1960 yılında Roma’da altın madalya kazanarak profesyonel oldu. Roma olimpiyatlarında altın madalya kazandığında 18 yaşındaydı. Ünü giderek artıyordu.

1964 yılında 22 yaşındayken S. Liston’u yenip Dünya Şampiyonu oldu. Casius Marcellus Clay bu zaferden sonra Müslüman oldu ve adını Muhammed Ali olarak değiştirdi.

Bu yükseliş İslam Dünyasında ve siyahiler arasında mutluluk ve heyecana yol açarken, ABD’nin bazı çevrelerinde rahatsızlık yaratmaya başladı. Muhammed Ali’nin bu yükselişi durdurulmalıydı.

1965 yılında savaş halini alan ABD – Vietnam çatışmaları devam ederken, Muhammed Ali’yı her halükarda harcayacak bir plan devreye sokuldu. Kaybet kaybet.

Muhammed Ali Vietnam’a savaşa gönderilmek üzere askere, silah altına çağırıldı. Kabul ederse Vietnam’a gönderilecek, oralarda ya ölür ya da ziyan olur. Kabul etmezse halkın gözünden düşecek, hapse girecek, boks hayatı bitecek. Dolayısıyla Muhammed Ali bu yolda harcanacaktı. O savaşa gitmeyi kabul etmedi.

Savaşın en şiddetli sürdüğü yıllarda, Muhammed Ali Amerikan ordusuna katılmayacağını, Vietnam Savaşına karşı olduğunu  söylediğinde bütün dünya bu haberle yankılandı. “Beni hapse atacaklarmış, zaten 400 senedir hapisteyiz” ifadesini kullandığında bütün dünyadan telefonlar, tebrikler ve destek yağıyordu Muhammed Ali’ye.

Ve Muhammed Ali en ağır şekilde cezalandırıldı. 5 yıl hapis, 10 bin dolar para cezası, pasaportuna el konuldu, lisansı iptal edildi, şampiyonluk ünvanı geri alındı. Ali’ye dünyayı dar etmek istiyorlardı. Cezaevinden çıktığında işsiz, parasız, pulsuz kaldığı gibi, her gün tehditler alıyordu. Ancak o direndi, boyun eğmedi.

Üniversitelerde ve değişik platformlarda verdiği konferanslarda kazandığı para ile hayatını devam ettirirken, haklarını geri almak için ailesinin desteği ile açtığı dava sonuçlandı.

Yıl 1970. Lisansını, pasaportunu, şampiyonluk ünvanlarını geri aldı. Hayata tekrar geri dönmüştü. 1971’de Coe  Frazier ile asrın maçına çıktı. Kaybetti. Ardından çıktığı ikinci maçta da Ken Norton’a yenildi. Yılmadı çalışmaya devam etti. Ünvan için kendine rakip olan boksörleri bir bir yenip, Ken  Norton’la yaptığı ünvan maçını kazandı ve rövanşı geri aldı.

1973’de Joe Frazier ile ünvan maçı için anlaştı.

İşte Muhammed Ali benim dünyama ilk bu maç ile girmiştir. Daha dün gibi hatırlarım. Köyümüze henüz elektrik gelmemiştir. Kahvehanesinde akü ile televizyon çalıştıran bir Hasan Amca vardı. Çay 25 kuruştu ama, televizyon olduğu için 250 kuruş topluyordu. Sabah 05:00’da Muhammed Ali ile Joe Frazier maçı vardı.  Anneme söyledim. Beni saat 5’e 10 kala uyanndır.televizyonda Muhammed Ali’nin boks maçını izleyeceğim. Henüz ilkokul öğrencisiyim. Kaldırdı annem, acele giyinip hazırlandım. Televizyonun karşısında yerimi aldım. Kahvehane doluydu. O saatte bizi uykudan kaldırıp, para vererek televizyon karşısına diken Muhammed  Ali’ye olan sempati ve sevgimizdi. Maç 05:12’de başladı. Muhammed Ali Frezier’i yendi. Maç çok uzun sürmedi. Daha sonraki yıllarda da bu sevgimiz devam etti.

1978’de boksu şampiyon olarak bıraktığında lise öğrencisiydim.

Boksu bırakınca boş durmadı. Konferanslarda islamiyeti ve ırkçılığı anlattı.

O bir efsane olmuştu.

Sonra parkinson hastalığına yakalndığını duyduk Muhammed Ali’nin. Hastalığında gözlerden uzak Michigan’daki çiftliğinde gözlerden uzak yaşamayı tercih etti.

Uzun zaman parkinson hastalığı ile mücadele eden Muhammed Ali Clay, 3 Haziran 2016 tarihinde tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi.

O, bütün zamanların en iyi boksörü.

O, hem ringlerin hem gönüllerin şampiyonu.

O, bir efsaneydi.

Ali ÇETİNKAYA

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
error: Bu sitenin içerikleri korumalıdır. Emeğe saygı !!