Sakarya Detay Haber
Ali Çetinkaya

Eski Köyden Mahalle Olmaz

Eski Köyden Mahalle Olmaz
Bu haber 22 Nisan 2016 - 9:48 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Orada bir köy vardı uzakta, o köy bizim köyümüzdü.

Çoğumuz oralarda doğduk, büyüdük. Kuzularımızı otlattık otlaklarında, derelerinde yüzdük, su içtik pınarlarında.

Çiçek topladık ıhlamurlarında, çilek topladık ormanlarında. Susuzluğunu da çektik, çamurunu da. Belki yol yoktu şehre bazılarında, yürüdük. Zordu yaşam ama biz orada büyüdük. Biz oraları sevdik. Bizim dünyamızın en güzel yeriydi oralar. Oralar kadar sevemedik en güzel yerleri bile.

Bizimdi oralar. İhtiyar heyetinde karar aldık. Çeşme için, yol için, salma yaptık, imece yaptık.

Bir sabah erkenden kalktık ki, köyler elimizden uçup gitmiş. Bir Büyükşehir yasası. Hangi hesaplara kurban gittiyse..

Artık muhtarmış, ihtiyar heyetiymiş kimse takmıyor. Büyükşehirden Belediye Başkanı verdimi emri, alır köyünden istediği yeri..

Zaten yoksul köylerimiz. Üç beş bin denkleştirdimi bir ev yapmaya çalışıyordu. Şimdi yok ruhsat, yok zemin etüdü, yok vergi derken zaten bir ev parası oraya harcayacak.

İki koyunu, keçisine bir yer yapardı. Şimdi gel de yap. İnek ahırsız kaldı. İneği satsan  ahır inşaatına kazma vuracak hale gelemezsin.

Suyumuz vardı bazı köylerde.. artık yok. Bu size fazla, şehre alınacak dedimi, ne yapacaksın. Güzel bir köşesi vardı göl kenarında, dere kenarında. Orada gezer tozar, piknik yapardık. Artık yok. Ver işletmecciye kiraya, kendi köyüne parayla girebilirsen ne ala.

Aldılar elimizden köylerimizi.

Bir de adına mahalle dediler.

Köyümüzü geri verin arkadaş.

İşin özü eski köyden mahalle olmaz. Köy köydür. Verin geri köyümüzü.

Köylerimi çok yakında zenginlere pazarlanmaya, peşkeş çekilmeye başlar. O zaman anlayacağız tabi. Biz ne yaptık diye, iş işten geçtiğinde.

Köylüye sorulmadı. Halkoylaması yapılabilirdi. Yapılmadı. Ballandıra ballandıra anlatıldı, övüldü. Köylü kandırıldı.

Verin köyümüzü geri.

Geçtiğimiz günlerde bu hatadan dönüşü sağlayacak yasa teklifini Bursa Milletvekili Kadir Koçdemir hazırladı. Meclis Başkanlığına sundu fakat maalesef yasa teklifi reddedildi.

Sayın vekiller. Bu köyler birgün size de lazım olur. Bir düşünün, bu işin siyasi partisi olmaz. Yanlış herkese yanlıştır. Herkese zarar verir.

Çok zor değil. Hazırlayın bir yasa tasarısı. Oylayın mecliste. Bu yanlışı düzeltin. Düzeltin ki, köylerimiz köy kalsın. Zenginin çöplüğü olmasın.

Bize köyümüzü geri verin.

 

Ali ÇETİNKAYA

 

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
error: Bu sitenin içerikleri korumalıdır. Emeğe saygı !!