Sakarya Detay Haber
Kaan Aktaş

Türkiye’de Futbol

Türkiye’de Futbol
Bu haber 28 Aralık 2015 - 21:01 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Öncelikle sakaryadetayhaber.com‘un tüm camiaya hayır getirmesini yüce Allah’tan temenni ediyorum.

İlk yazımda, Sakaryaspor’u değil de, ülkemizdeki futbolu yazmak istedim. Türkiye’de iddaa ve şikeyle yürüyen sporun ticarete dönüştürüldüğü gerçek futbola duyulan özlemi hatırlatmak tüm bu yapılanlara karşı çözüm olmasa bile moral olacağını düşünüyorum.
1970-1985 yılları arası imkansızlıklar içinde oynanan maçları büyüklerimiz hatırlayacaklardır. Anadolu’dan stad köftesi yemeye gelenler varmış. Şimdi ise insanlar 500 metre uzaklığında bulunan stadyuma gitmiyorlar….

2011 yılına kadar çok nadirde olsa nostalji yapanlar oluyordu, şike sürecinden sonra ise sporseverler artık maçın sonucu önceden belliyse izlemeye gerek yok düşüncesiyle gitmiyorlar. Gayrimeşru aleminin futbolu ticarete dönüştürme projesi tutunca işler iyice değişti. Örnek vermek gerekirse Trabzonspor kulübü 2010-2011 sezonunda 82 helal puanla şampiyon oldu. Şampiyonluk kupası ise bir türlü teslim edilmedi. Rakip takımın yöneticilerinin finansal anlamda güçlü olması batakta olsa her şeyi ülkemiz standartlarında akladı.

Bu söylediklerim profesyonel liglerde sadece Süper Lig’de dönen kara para ticareti ya alt ligler?
Yıllardır şerefiyle mücadele eden şanlı Sakaryaspor, 3.Lig’de mücadele ediyor. Türk futboluna büyük hizmetler etmiş, futbolcular yetiştirmiş yarım asırlık bir çınar ama bulunduğu konum içler acısı.

Bazı kulüplerin isimlerini yöneticileri şikeye teşvik ile kirletir, bazıları da hırsız yönetici kurbanı olur. Sanırım Sakaryaspor, yönetici kurbanı!
Kısacası Türkiye’de futbol ya şike ya da hırsızlık ile yürüyor. Kişiliği bozuk insanlar türlü oyunlar ile başkanlık divanına seçildiklerinde tarihin affetmeyeceği hatalar yapabiliyor. Bilinçsiz transferler, kulüp üzerinden kredi kullanımı gibi çeşitli senaryolar ile var olan maddi ve manevi değerleri batağa sürüklüyorlar..

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
error: Bu sitenin içerikleri korumalıdır. Emeğe saygı !!