Sakarya Detay Haber
Emine Gündoğdu

Sanayide İlerleme

Sanayide İlerleme
Bu haber 03 Aralık 2015 - 9:29 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Ekonomik ve politik açından gündemin hayli yoğun olduğu 11 aylık süreci  geride bırakmış, 2015 yılını bitirmiş bulunuyoruz. Dünyadaki ekonomik gelişmeler ile yakın coğrafyamızda ortaya çıkan politik değişimlere bağlı olarak hareketli bir şekilde başlangıç yaptığımız yıla aynı şekilde, hareketliliği yüksek olan bir görünümde bitirme yoluna gidiyoruz.

Bu süreçte, genel seçimler sonrasında ortaya çıkan politik tablo ile muhtemel senaryoları tartışırken, işletmelerimizin içinde bulunulan durumdan ne yönde etkilenebileceklerine ilişkin değerlendirmeler de yapıyoruz.

Son 12-13 yıllık süreçte sadece batı şehirlerimizdeki değil, Anadolu’nun her bir köşesindeki işletmelerimizin ülkemizdeki ekonomik ve siyasi istikrardan ciddi şekilde faydalandığını belirtmek gerekiyor.

İstanbul Sanayi Odası (İSO) tarafından 2014 yılına ilişkin olarak yayınlanan ve en büyük 500 sanayi kuruluşunu içeren İSO500 listesi, ülkemizde hâkim olan istikrar ortamı ile bölgesel gelişim arasındaki nedensel ilişkiyi de doğruluyor.

İSO tarafından hazırlanan listede Anadolu’dan 300 firma yer alıyor… Geçmişteki İSO listelerinde, ağırlık olarak batı illerimizdeki kuruluşlar yer alır, Anadolu kentlerimizde faaliyet gösteren işletmelerimiz ise kendilerine ancak “İkinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu” listesinde yer bulabilirdi.

Son yıllarda bu durumun değiştiğini, batıdaki işletmeler ile Anadolu işletmeleri arasındaki makasın daraldığını görüyoruz.
Öyle ki, 2008 yılı için hazırlanan listede İstanbul ile Anadolu işletmelerinin dağılımlarının yarı yarıya olduğu gözleniyorken, 2014 yılı için hazırlanan listede dağılımın Anadolu işletmeleri lehine geliştiği ve her 5 firmadan 3’ünün Anadolu kentlerinde yer aldığı görülüyor.

Özetle, hem üretim hem de ihracat açısından Anadolu illerimizin ülke ekonomimize sağladığı katma değerin her geçen gün artıyor olduğunu görüyoruz. Bu süreçte, İstanbul, Kocaeli, İzmir gibi sanayi altyapısı gelişmiş kentlerimizin dış ticaret açığı genişliyorken, Gaziantep, Sakarya, Denizli ve Kayseri gibi Anadolu illerimizin ise dış ticaret fazlası vererek, dış ticaret dengesine olumlu yönde katkıda bulunduğunu gözlemliyoruz.

 

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
error: Bu sitenin içerikleri korumalıdır. Emeğe saygı !!