Sakarya Detay Haber
İbrahim Hakkı Gündoğdu

“Arap Baharı ” Nankör Bir Çöl Fırtınasına Dönüştü

“Arap Baharı ” Nankör Bir Çöl Fırtınasına Dönüştü
Bu haber 28 Kasım 2015 - 21:41 'de eklendi ve kez görüntülendi.

İhtilal önce çocuklarını yer..

İhtilal, bilinçsiz ve aç gözlü bir  canavardır çünkü..

Arapları bir elli yıl daha oyalanacakları belliydi.

Çağı iyi yorumlayabilen herkes bunu önceden gördü..

Batı, meyve daha olgunlaşmadan acı acı toplattı Arap gençlerine..

Şimdi her yer tarumar olmuş.. Her yer kan gölü..

Olsun demokrasi geldi..

Batı hep böyleydi zaten.. batı bu da Orta Doğunun önderleri ne kadar körmüş!.

Yeni dünya diyor, modernite diyor, demokrasi diyor, hümanizm diyor..

Sonra da girdiği ülkeyi kan gölüne çeviriyor..

Ey Müslümanlar 1700 yıllarından beri Batı’yı adam sanıp bu hataya hep düşüyorsunuz..

Bilmem kaç yüzüncü kez kandınız, inandınız.. Ne kadar aptalsınız!?.

1.Dünya savaşından beri iyice azıtarak bunu yapıyorlar siz de abartarak aptallığınıza devam ediyorsunuz..

Ne demeli: sussak bir dert, konuşsak bin dert!.

Şu doğulu milletlere hiçbir zaman, “ipin üstünde bir cambaz varsa, ona değil aşağıdaki yankesicilere dikkat edin,” sözünü anlatamadık!.

Belki hepsi: “He yav!. Çok doğru söylüyorsun,” der demesine de, maalesef millet olarak hepsi aynı.. Hepsinin kafası havada ve gözleri hala elindeki değneği ile ipin üstündeki cambazda..

Gardaş, aşağıda bak, yankesici aşağıda!!. Yok, anlatamadık!!.

Biz anlatamadık ama Oryantalist Batı iyi anlattı..  

Şu anda Batı, Ortadoğu’daki bu yeni duruma “Arap Baharı” diyorsa ki, gelin o zaman gerçekten dananın altında buzağı arayalım.. Bu deyimden ve bu ihtilallerden şüphelenelim..

Bir deli bir kuyuya bir taş atar, kırk akıllı çıkaramaz.. Arap dünyasının bugünkü durumu öyle görünüyor ki, bundan çok daha kötü..

Baştan beri hep şunu söyledik: Arap’ın mevsimi olmaz ki baharı olsun..

Arap dünyasının belki 50 yıldır bir ihtilale ihtiyacı vardı. Doğru. Ancak bunu kendi milli iradesi ile ve zamanını iyi ayarlayarak yapmalıydı. Araplardaki bu kıpırdanmayı daha önceden tespit eden Batı’nın devrimin olgunlaşmasına fırsat vermeden ve hiçbir hazırlıkları olmadan erken ve ham olarak bunu başlatmaları Batı’nın kontrolü geçmesine sebep olacaktı ve öyle oldu. Görünüyor ki bir 50 yıl daha, paramparça olan Araplar Batı tarafından çok rahat sömürülecek.. 

**

Bu “Batı” başta: ABD, İngiltere, İsrail olmak üzere ve (AB) Fransa, Almanya, İtalya hatta Rusya versiyonlarıyla bu işin üstündedir..

Arap dünyası içinde bu güçlerin hiç de azımsanmayacak kalıcı ve etkili ağarlıkları vardır. Daha önemlisi bu girift yapı içindeki Batı, Arap dünyasındaki bütün gelişmeleri çok daha önceden tespit ettiği için Arap ihtilalcilerinden çok ileride bir öngörü özellikleri ile işe el koymaktadırlar. Aldıkları sonuçla unu bize iyice göstermektedirler.

Görüldü ki her ihtilalci grup içinde Batı’nın etkili, yetkili adamları cirit attı.

Bu adamların bu ülkeleri “bindik bir alamete gidiyoruz kıyamete,” çılgın serüveni ile uçuruma taşıdıkları bir gerçek.. Hatta, nereye gittikleri sadece ve ancak “o meçhul adamlar” tarafından bilindiği de ayrı bir gerçek.

Hiç unutulmamalı ki, bu “Batı”nın üç kuruşluk menfaati için, dünyanın birçok yerinde ve Ruanda’da üç günde birbuçuk milyon insanı katledebilecek bir vukuatı ve vicdansızlığı hep vardır..

**

Varlara devam edersek:

Arap dünyasında sert çizgilerle birbirinden ayrılmış cemiyetler, cemaatler, aşiretler, mezhepler, tarikatlar, hatta dinler var.. Bunların her birinin Batı ile ciddi manada uzantıları ve menfaatleri de mevcut.

Ayrıca Irak’da, Mısır’da, Yemen’de, Libya’da, Cezayir’de, Suriye’de ve diğerlerinde şimdiden öyle dengeler oluşturdular ki sadece bunları çözmek için onyıllar lazım.. Bir de geçmişten gelen o çok bilinmeyenli denklemleri de eklersek anlarız ki işin içinden çıkılamayacaktır..

Hani hep derler ya ‘Batı buranın sınırlarını cetvelle çizmiş’ diye.. Aslında hem öyle, hem öyle değil!. Çünkü sınırlar cetvelden ziyade “kaos”la çizmiş.. 

Çarpıcı örnekler verilerek bir de şöyle söyleniyor: Irak halkı Şii, yöneticileri Suni.. Suriye halkı Suni, yöneticileri Şii.. Aslında tam bu da değil.. Bu olsa kolay!. Değiştir yöneticileri olsun bitsin.. Oryantalist Batı öyle çapraşık işlemler yapmış ki onun da çözümünü bulmuş merak etmeyin.. Dünya ve Ortadoğu gerçeği içindeki tüm karmaşıklıkları, bulaşıklıkları, kaosları çözümsüz bir denklem içine yerleştirmiş ve hadi çözün diyor.. Yemen’den Cezayir’e, Suriye’den Tunus’a, Arap halkının işi çok zor.. Ayrıca Pakistan’dan Fas’a, Azerbaycan’dan Endonezya’ya, Nijerya’ya bu geniş coğrafyanın işi gerçekten daha da zor..

Anlaşılan o ki birileri Araplar, Ortadoğu ve bu geniş bölge üzerinde çok büyük hesaplar yapmakta ve bu oyunlar ile bir yarım asır daha Arapları ve Ortadoğu’yu oyalamak istemekte..

İşin bir önemli tarafı da bu geniş coğrafya tarihiyle, kültürüyle, inancıyla, stratejisiyle, petrolüyle, ticaretiyle tüm geçmişi ve geleceği ile bizi ilgilendirmektedir.

Öyle ise bizim de işimiz çok zordur..

Kayıtsız kalsak bu mümkün değil, kolları sıvayıp çözmeye kalksak bu bataklıkta boğulmak işten değil.. Hadi onlara örnek olalım demek de çözüm değil..

Öyle ise çok zor olan işimiz için çok kapsamlı kalıcı ve uzun vadeli plan ve projeler üretmeliyiz. Acele etmeden iyi uzmanları bu konulara seferber ederek başarmalıyız..

Hiç aklımızdan çıkarmayalım ki: dün büyük bir kısmı Osmanlı bakiyesinde olan bu geniş bölge bizim için hem büyük bir fırsattır, hem de büyük bir bataklık..

“Akıllı düşünene kadar deli ırmağı geçer” şeklinde davranmamalıyız. “Kırk ölç bir biç” atasözünü esas alırsak o zamanda çok geç kalırız.. Öyle ise ikisinin ortası bir tavır.. Ancak, eylem dikkatli ve yavaş, hazırlıklar çok hızlı ve projeli..

Çünkü acele etmek kadar, geç kalmakta hatadır ve bölgemiz için büyük kayıptır..

* Araştırmacı-yazar, şair

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
error: Bu sitenin içerikleri korumalıdır. Emeğe saygı !!