Sakarya Detay Haber
Yavuz Soydan

Düşünce ve İfade Özgürlüğü

Düşünce ve İfade Özgürlüğü
Bu haber 27 Kasım 2015 - 11:31 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Düşünmenin doğrudan engellenmesi zordur. Fakat düşünce; yanlış ve maksatlı haberlere dayalı algı operasyonları ve alternatif oyuncaklar ile farklı alanlara yönlendirilerek etkisiz hale getirilebilir.
İspanya Kralı Franco’nun “Ben İspanya’yı 3-F ile yönettim” sözü meşhurdur; “Fado-Fiesta-Futbol”. Franko, yaptırdığı futbol sahalarını İspanyollar için “yüz bin kişilik beşikler” olarak nitelemiştir.
İnsanlık tarihindeki en önemli problem, düşünmenin engellenmesi veya yönlendirilmesi değil; DÜŞÜNCENİN İFADE EDİLMESİNİN, AÇIKLANMASININ VE

PAYLAŞILMASININ ENGELLENMESİDİR.
İfade özgürlüğü, bireysel ve toplumsal yaşamın bütün sorunlarına yönelik olarak, bireylerin vermek istediği cevapları kendi kendine seçme ve hazırlama, davranış ve eylemlerini bu cevaplara uygun hale getirme ve bunların gerçek olduğunu başkalarına iletme imkanıdır.
Düşünce daha doğrusu düşüncenin açıklanması üzerindeki baskılar, diğer bütün baskılara kapı aralar. İfade özgürlüğü, birey, toplum ve devletin dinamik, çoğulcu, katılımcı ve etkileşimli bir formatta gelişmesinde önemli yapıcı faktörlerden birisidir. Ahlaki erdemleri gelişmiş ve gelenekleşmiş etikratik bir toplum, bireylerden etkilenir. Birey haklarını güvence altına alan toplum; kendi güvenliğini, üretkenliğini ve sürdürülebilirliğini de garanti altına almaktadır.
Düşünceleri etkisiz alanlara yönlendirilmiş insanlar mutlu olabilir. Fakat düşüncelerin açıklanmasının engellenmesi, düşüncelerini açıklayanların hukuksuz bir şekilde cezalandırılması; bireylerde ve toplumlarda depremlere neden olan gerilme yığılmaları gibi birikimlere ve sonuçta hasarlı sarsıntılara neden olabilir. Bu sıkıntılı durumlarda, gerilme yığılmalarının, hasarı azaltacak şekilde düşürülmesi gerekmektedir.
Romanya’da, Macaristan’da, Irak’ta, Libya’da, Mısır’da yaşananların; ülkemizde ise 1960’ların tekrar yaşanmaması için kutuplaşmaların azaltılması ve hukuksuzlukların, bedeli olmasına rağmen dile getirilmesi ve bunlara karşı durulması gerekmektedir.
Gerilimlerin arttığı bu dönemlerde hepimize düşen görev, başkalarının fikirlerine saygı duymak değil; rakiplerimizin fikirlerini, düşüncelerini, varlıklarını ifade etmelerini hak olarak görüp, tahammül etmektir.

ÜLKEMİZDE HER ALANDA SAĞLANACAK İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ,

Etik değerleri esas alan “etikratik” bir devlet organizasyonunda; düşünce ve fikirlere ulaşma, düşünce ve fikirleri ifade etme; en önemlisi de düşünce ve fikirleri yayabilme özgürlüğü önemlidir.”
Evrensel ahlaki değerleri esas alan etikratik toplum ve devletin başlıca görevi, bu özgürlük tohumlarının ekilebilecekleri, yeşerebilecekleri ve taşınabilecekleri ekosistemin alt yapısını, üst yapısını ve güvenliğini sağlamaktır.
Evrensel ahlak değerleri esas alan bir ekosistemde yaşamak umudu ile…

Yavuz Soydan, Sakarya, 26.11.2015

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
error: Bu sitenin içerikleri korumalıdır. Emeğe saygı !!